Dağıstan’da başbakan değişti, hükümet değişmedi

Mahaçkale –  Dağıstan’da başbakanın görevden alınıp hükümet üyelerinin yerini koruması tartışma konusu oldu.

 

Dağıstan’da başbakan görevden alınırken önceki bakanlar kurulundaki 18 bakandan sadece üçü bakanlıktan alındı, başbakan yardımcıları da yerini korudu. Uzmanlar, başbakanın devlet başkanıyla arasındaki anlaşmazlıktan ötürü görevden alındığını düşünüyor.

 

Dağıstan hükümetinden bir isim “Mecidov, başarılı bir ekonomist ve büyük ihtimalle Abdulatipov tarafından belirlenen projelerin hayata geçirilmesinin kısa bir sürede mümkün olmadığını biliyordu. Ayrıca galiba gelişim programlarından beklenen sonuçların gerçekçi olmadığını düşünüyordu” dedi.

 

Çernovik gazetesi yazı işleri müdürü yardımcısı Mairbek Agayev “Mecidov’un ekonominin gelişimi konusundaki fikirleri hükümet üyelerinin büyük çoğunluğunun çok ötesinde idi. Büyük ihtimalle devlet başkanlığı projelerine eleştirileri vardı. Mecidov hükümetinin başarısız ilan edilmesi bence doğru değil” açıklamasında bulundu.

 

Abdulatipov 29-30 Temmuz’da başbakan yardımcılarının atama kararlarını imzaladı. Yeni Başbakan Abdusamad Gamidov’un yedi yardımcısı var: Anatoli Karibov, Ramazan Cafarov, Aleksandr Yermoşkin, Magomedgusen Nasrutdinov, Abusupyan Harharov, Şarip Şaripov ve Aleksandr Harçenko.

 

Yeni bakanlar kurulunda 18 bakandan sadece üçü değişti: kültür bakanlığına Zumrud Suleymanova’nın yerine Zarema Butayeva, çalışma ve sosyal güvenlik bakanı Takibat Mahmudov’un yerine eski Sayıştay başkanı Malik Bagliyev atandı. Abusamad Gamidov’un yerine maliye bakanlığına da eski yardımcısı Antonin İdrisov getirildi.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas