Aliyev Arap alemindeki İslami eğitime karşı

Mahaçkale/Ajans Kafkas – Dağıstan yönetimi, Arap ülkelerine İslami eğitim için gidilmesinin önüne geçmek için kendi denetimlerinde eğitim verecek merkezler kurulmasını istiyor.

Dağıstan Devlet Başkanı Mukhu Aliyev, Arap dünyasına gidip de dönenlerin Rusya’ya karşı duruş sergilemelerinden duyduğu rahatsızlığı dile getirip ülkede Müslüman din adamlarını yetiştirecek iki merkeze ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Düzenlediği bir basın toplantısında Aliyev, "Ülkemizde çok sayıda cami (1680 tane), çok sayıda medrese var. Sadece bu sene hac için Mekke’ye ülkemizden 10 binden fazla kişi gitti” bilgisini verip ekledi: “Hemen hemen tüm Müslüman ülkelerle sıkı ilişkilerimiz var ancak Arap ülkelerinde eğitim her zaman için Rusya bölgelerinde faydalı olmuyor. Oralarda üniversite bitirenlerin hepsi vatanlarına Rusya özdeşliği ile dönmüyor."

Ülkede açılacak bir iki İslam merkeziyle dini eğitim almak isteyenlere okuma fırsatının verilmiş olacağını belirten Aliyev, "Din İdaresi ile sıkı işbirliği içindeyiz ve beraberce insanların eğitimi meselesini çözeceğimizi düşünüyoruz" dedi.

Yapılan araştırmalar ise halkın yüzde 30’unun Din İdaresi’ne güvenmediğini ortaya koyuyor.

KU/ÖZ/FT