Abdulatipov yeni yürütme yapısını onayladı

Dağıstan Devlet Başkanı Ramazan Abdulatipov, bakanlar kurulu ve devlet başkanlığı görevlerini düzenleyen yeni yürütme organları yapısını onayladı.

 

Yeni yapıda başbakanın yedi yardımcısı var. Dağıstan başkanlığı ve hükümeti sekreterliğine eski mali kontrol idaresi başkanı Ramazan Aliyev atandı. Aliyev Şubat 2013’den beri Devlet Başkanlığı mali kontrol idaresi başkanlığı görevini yürütüyordu.  Anatoli Karibov başbakan birimci yardımcısı, Ramazan Cafarov da başbakan yardımcısı olarak atandı. Diğer başbakan yardımcıları Magomedgusen Nasrutdinov, Şarip Şaripov, Abusupyan Harharov, Aleksandr Yermoşkin ve Aleksandr Harçenko’nun görevden alındığına ya da başka bir göreve atandıklarına dair bilgi verilmedi.

 

Yeni kabinede bazı bakanlıkların adı değiştirildi. İnşaat ve Kamu Konut Hizmeti Bakanlığı, İnşaat Mimarlık ve Kamu Konut Hizmeti Bakanlığı oldu. Ticaret ve Dış Ekonomik İlişkiler Bakanlığı, Ticaret ve Yatırım Bakanlığına dönüştü. Ulaşım Bakanlığı, Ulaşım ve Yol Ekonomisi Bakanlığına; Ekonomi Bakanlığı da Ekonomi ve Bölgesel Kalkınma Bakanlığına çevrildi.

 

18 bakandan dokuzu yerini korudu ve yeniden atamaları yapıldı:

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Malik Bagliyev

Kültür Bakanı: Zarema Butayeva

Milli Politika Bakanı: Aleksey Gasanov

Sağlık Bakanı: Tank İbragimov

Maliye Bakanı: Antonin İdrisov

Fizik Kültür ve Spor Bakanı: Magomed Magomedov

Adalet Bakanı: Azadi Ragimov

Ticaret ve Yatırım Bakanı: Yusup Umavov

Ekonomi ve Bölgesel Kalkınma Bakanı: Rayudin Yusupov

 

8 Eylül’de Dağıstan Parlamentosu Abdusamad Gamidov’un başbakanlık görevine devam etmesini onaylamıştı. 22 Temmuz’da Ramazan Abdulatipov bakanlar kurulunun çalışmalarından memnun olmadığını açıkladı ve kabineyi görevden aldı. 25 Temmuz’da yeni başbakan, eski maliye bakanı Abdusamad Gamidov oldu. Ancak Abdulatipov önceki 18 bakandan sadece üçünü değiştirerek yoğun eleştirilere maruz kalmıştı.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas