Ukrayna’da savaşan Çeçen komutan: Ruslar Putin’den kurtulmazsa büyük bir bedel ödemek zorunda kalacak 

Ukrayna’da Ruslara karşı savaşan Çeçen tabur komutanı İsa Munayev, 'Ruslar Putin’den kurtulmazsa büyük bir bedel ödemek zorunda kalacak’ dedi.

 

İsa Munayev, geçmişte Çeçen-İçkerya Cumhuriyeti Ordusunda komutandı, şimdi ise Ukrayna ordusu saflarında savaşan Cahar Dudayev taburunu yönetiyor.

 

Bir ay kadar önce Avusturya gazetesi Die Presse, Avusturya’da bazıları mülteci statüsünde bulunan ve bazıları da henüz vatandaşlık almış olan bir grup Çeçenin Ukrayna’nın doğusunda Ruslara karşı savaştığını yazmıştı. Makalede ayrıca, diğer Avrupa ülkelerinde yaşayan Çeçen mültecilerin nerelerde daha aktif olduğu belirtiliyordu. Die Presse’in haberine göre Danimarka’daki Çeçenler en ön sıradaydı ve eski saha komutanı İsa Munayev orada bir gönüllü taburu kurmuş, Haziran başında 300’den fazla Çeçen bu tabura katılmıştı.

 

5 Ekim’de YouTube’da Antiterör Operasyonu Kardeşliği kanalı, “Ukrayna’da Çeçenler: Özgürlük İçin Mücadele Etmek Gerekir” adıyla, İsa Munayev’le gerçekleştirilen bir röportaj yayınlandı.

 

 İsa, neden Ukrayna’dasınız?

 Bizim için çok zor bir dönemde, yardıma çok ihtiyacımız olduğunda, kardeş Ukrayna’nın en iyi evlatları vatanım Çeçenya’ya yardım etti. Bizler, bu minnet borcunu ödememiz gerektiğini düşündük ve görevimizi yerine getiriyoruz.

 

Çeçenya’da yaşanmış savaşla şu anda Ukrayna’da devam eden savaş arasında benzerlikler var mı?

İnanın ki, bire bir aynı. Eğer birileri, Moskovalıların Mariupol, Lugansk veya Donetsk’ten ileriye gitmeyeceğini düşünüyorsa, derin bir yanılgı içindedir. Onlar, Ukrayna ve Ukrayna için mücadele edenler ne kadar müsaade ederse o kadar ileriye gidecektir.

 

Ukrayna’da savaş olduğunun farkında olmayan, hayatın eskisi gibi sürüp gittiğini düşünen insanlara ne söylerdiniz?

1994’de benim halkım da öyle düşünüyordu, savaşı beklemiyordu, Rusların hiç bir şey yapmayacağını düşünüyordu. Kesinlikle böyle değil. Moskovalıların duracağını ümit edip kendinizi sakinleştirmenize gerek yok. Onlar durdurulmadıkları sürece kendileri durmazlar. Birleşerek bunu bizim yapmamız gerekir. Çeçenler buraya sadece yardım etmiş olmak için gelmedi. Ya kazanırız ya da hepimiz ölürüz. Üçüncü seçenek yok. Burayı terk etmeyi düşünmüyoruz. Ukraynalı kardeşlerimize yardım edeceğiz. Bu bizim vazifemiz.

 

Birçokları Kadirovcuların Çeçenlere karşı diğer cephede olduğunu düşünüyor. Bunlar nasıl insanlar, söyleyebilir misiniz?

Şöyle söyleyeyim: Vatanını, toprağını satan kişinin milliyeti yoktur. Bu bence her şeyi açıklıyor.

 

Rusya’ya, Rus halkına ne söylemek isterdiniz?

Eğer insanlıktan nasip almamış Putin’den ve tiranlıktan kurtulmazlarsa, Rusların büyük bir bedel ödemesi gerekecek. 1941-45 dönemindeki gibi, hatta belki daha da fazlasını ödemeleri gerekecek.

 

Düşmanın genelde güçlü ve zayıf yönleri vardır. Düşmanımızın güçlü yönü nedir?

Düşmanımızın hiç bir niteliği yok. Şeref, onur kavramları yok. Elbette, Rusya ordusunda iyi subaylar ve erler de var. Fakat çok azlar. Bu ordunun hiç bir şerefi yok. Savaşın da kuralı vardır, ama onlarda bu yok.

 

Putin’e ne söylemek isterdiniz?

Ben onunla hiç bir şekilde muhatap olmak istemem. O insan değil… Çeçen kadın ve çocukların katili. Üç yüz bin masum yaşlı, kadın ve çocuğun katili. Öldürdüğü çocuk sayısı 42 bin…

 

Ukrayna halkına nasıl bir dilekte bulunursunuz?

Birlik. Düşmanın kim olduğunu anlamalı ve birleşmeli. Rus propagandasına kulak asmamalı. Tek yumruk olup düşmana darbe indirmeli ve özgürlüğünü elde etmeli.

 

AjansKafkas