Rusya Yüksek Seçim Kurulundan Kadirov’a ödül

Rusya yanlısı Çeçen hükümeti başkanı Ramzan Kadirov ‘Seçim organizasyonu hizmeti’ onursal nişanı ile ödüllendirildi.  

 

Kadirov’un Instagram sayfasından paylaştığı bilgiye göre, nişan 8 Nisan’da Caharkale’yi ziyareti esnasında Rusya Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Vladimir Çurov tarafından kendisine takdim edildi.

 

Vladimir Çurov’un seçim kampanyalarının yapılmasına destek ve yardımlarından ötürü teşekkür ettiğini belirten Kadirov, Çurov’un Çeçenya’da her zaman oy kullanmanın kanunlara riayet, şeffaflık ve demokratik olarak fark gösterdiğinin de altını çizdiğini açıkladı.

 

Kadirov instagram üzerinden yaptığı açıklamada ayrıca “RF Yüksek Seçim Kurulu başkanı ayrıca, bir çok batılı ülkenin Çeçenya’dan seçimlerin organizasyonu ve yürütülmesi konusunda alacağı dersler olduğunu söyledi. Ben de Vladimir Çurov’a Çeçenya başkanlığı şükran mektubunu takdim ettim” ifadelerine yer verdi.

 

Çeçenya’da bölgesel ve federal organların seçimlerine her zaman yüksek oranda katılım oluyor. Son yıllarda Çeçenya seçim kurulunun kaydettiği bilgilere göre yapılan seçimlere katılım oranı yüzde 90-95. Ancak bir çok uluslararası gözlemci ve insan hakları derneği bu rakamların gerçeği yansıtmadığını ve seçimlerde bir çok hileye başvurulduğunu belirtiyorlar.

Ajans Kafkas