İşkence Karşıtı Komite: Çeçenya’yı terk etmeyeceğiz 

Çeçenya’da ofisi yakılan İşkence Karşıtı Komite, her şeye rağmen Çeçenya’daki faaliyetlerini durdurmayacaklarını açıkladı. 

 

Son yıllarda Çeçenya’daki insan hakları ihlallerini soruşturulması konusunda faaliyet gösteren tek girişim olan ve Nijni Novgorod merkezli İşkence Karşıtı Komite tarafından koordine edilen Ortak Mobil Grubunun Çeçenya’nın başkenti Caharkale’deki ofisi, Rusya yanlısı Çeçen lider Ramzan Kadirov tarafından hedef gösterildikten sonra 13 Aralık gecesi yakıldı.

 

İşkence Karşıtı Komite sözcüsü Dmitri Utukin dün Çeçenya’da faaliyetlere devam edeceklerini açıkladı. Utukin, RIA Novosti haber ajansına yaptığı açıklamada “Faaliyetleri durdurmayı düşünmüyoruz. Çeçenya’yı terk etmek, bizi bu şekilde engelleyebilecekleri düşünenlerin amaçlarına ulaşması anlamına gelir. Güvenlik tedbirlerini arttıracağız” dedi.

 

İşkence Karşıtı Komite’ne yapılan bu saldırı Rusya’da geniş yankı buldu. Uluslararası Af Örgütü, Human Rights Watch ve Memorial gibi önce gelen insan hakları örgütlerinin yanı sıra İşkence Karşıtı Komite başkanı İgor Kalyapin’in de üyeleri arasında olduğu, Rusya Federasyonu Devlet Başkanına bağlı insan hakları konseyi de saldırıyı kınadı.

Ajans Kafkas