Çeçenya'da patlamada dört asker öldü 

Çeçenya'da askeri araca konan bomba patladı 4 asker öldü. 

Çeçenya'nın Açkhoy-Martan bölgesi Yandi yerleşim yerinde dün 11:40'da içişleri bakanlığı keşif birliği tarafından yürütülen bir keşif esnasında,  Piyada Muharebe Aracı, içine  gizlenmiş bir patlayıcının infilak etmesiyle havaya uçtu ve dört asker öldü, 11 asker de yaralandı.
 
Polis bilgilerine göre, yaralanan askerler Caharkale sağlık taburuna sevk edildiler. İçişlerinden " Yaşanan olayın tüm ayrıntıları inceleniyor. Toplanan materyaller soruşturma organlarına gönderildi" açıklaması yapıldı.
 
Rusya Federasyonu Soruşturma dairesi tarafından güvenlik organları mensuplarına yönelik saldırı ve kanunsuz silah ve patlayıcı bulundurmak suçlarından soruşturma başlatıldı.
 
Şu anda patlamayı gerçekleştirenlerin kimliklerinin tespiti ve ele geçirilmelerine yönelik gereken incelemeler yürütülüyor.
 
Çeçenya başkanı bölge güvenliğinin sağlanması için çalışmaların güçlendirilmesi çağrısında bulundu.
 
Çeçenya başkanı Ramzan Kadirov, güvenlik organlarını toplumsal güven ve düzenin sağlanmasına yönelik çalışmalarını güçlendirmeye çağırdı. Kadirov dün yaşanan olayın ardından RF içişleri Çeçenya birlik ve alay komutanları, başbakan Magomed Daudov, toplumsal güvenlik ve ekonomi konseyi sekreteri İdris Çerhigov'un katılımı ile bir toplantı yaptı.
 
Toplantıda Kadirov " Yer altı örgütünün tüm üst düzeyini yok ettik. Kaçabilenler ülke dışına kaçtı ve artık buraya dönemezler. Dağlarda kalan bir avuç da yok edilecek" dedi ve Çeçen güvenlik organlarının Gakayev kardeşlerin grupları ile diğer yer altı grup liderlerini öldürmüş olmalarını başarı olarak değerlendirdi. Kadirov, güvenlik organları mensuplarından, profesyonel çalışmalarının seviyesini arttırmaya devam etmeleri talebinde bulundu.
 

Regnum.ru,AjansKafkas