Çeçenistanda Mevlid Kandilinde doğan şanslı çocuklar

Çeçen yönetimi camileri basıp, cemaati duvar dibine dizip kimlik kontrolü yaparken, diğer yandan da mevlid kandilinde doğan çocuklar için ailelere bin dolar verildi.

Çeçenya yönetimi, Peygamberimizin doğum gününün denk geldiği 12-13 Ocak gecesi dünyaya gelen çocuklara biner dolar verilmesi kararı aldı.

 

Çeçenya hükümetinden yapılan açıklamaya göre “ Peygamberimizin doğum günü kutlamaları münasebetiyle 13 Ocakta doğan her bebeğe, ülke yönetiminin ve Ahmad Kadirov sivil vakfının kararı ile biner dolar verilecek. Son bir kaç senedir belirli günlerde doğan bebeklerin ailelerine bu tür ödemeler yapılıyor” açıklamasında bulunuldu.

 

Haber kaynağı, biner doların ailelere 13 Ocakta doğrudan doğumun gerçekleştiği yerlerde verildiğini de kaydetti.

 

Çeçenya hükümetinden haber kaynağı “ Peygamberimizin doğum gününde doğan erkek çocuklara aileler genellikle Mahmud, Ahmed veya dört halifenin ismi Ebu Bekir, Ömer, Osman ve Ali adını veriyor. Kız çocuklarına ise Aişe veya Fatıma ismi veriliyor” dedi.

 

Çeçenya sağlık bakanlığından verilen bilgilere göre, 13 Ocakta Çeçenya doğum evlerinde 59 bebek dünyaya geldi. Sağlık bakanlığı “ 13 Ocakta ülkemizde 59 bebek dünyaya geldi: 37 erkek ve 22 kız. Hepsine biner dolar verildi. Bir çok anne çocuklarına Muhammed, kızlarına Amine veya Fatıma adın verdi” açıklamasında bulundu.

 

Çeçenya’da Mevlid kandili münasebetiyle bir çok dini merasim düzenlendi. Ülke camilerinde mevlitler okundu, zikirler yapıldı, ülkenin farklı bölgelerindeki fakir ailelere 60 bin torba un, şeker ve pirinç dağıtıldı.

 

Mevlit kandili münasebetiyle  Açkhoy-Martan’da da beş bin kişilik bir cami açılışı yapıldı. Ülke yönetimi kararı ile 13 Ocak günü tüm toplu taşıtlar bedava idi.

Kavkazki Uzel, AjansKafkas