Bir haftada 13 kişi öldürüldü

Kafkasya’da geçtiğimiz hafta meydana gelen silahlı çatışmalarda en az 13 kişi öldü yedi kişi yaralandı.

 

4-10 Kasım tarihleri arasında Dağıstan, Kabardey-Balkar ve Stavropol Kray’da meydana gelen olaylarda 6 direnişçi, dört sivil ve üç polis öldürüldü, yedi kişi yaralandı. Direnişçilerle güvenlik güçleri arasındaki silahlı çatışmalar ve bağlantılı olayların çoğu Dağıstan’da meydana geldi.

 

4 Kasım

Dağıstan’ın Lak bölgesinde önceki gün başlatılan terörle mücadele operasyonunda bir grup direnişçi Kuma ve Kudna yerleşim yerleri arasındaki boğazda görüldü. Meydana gelen çatışmada üç direnişçi öldürüldü.

 

Tsuntinski bölgesi Şaitli köyü yakınlarında özel istihbarat askerleriyle direnişçiler çatıştı. Bir asker öldü, bir asker de yaralandı. Direnişçilerin kayıpları hakkında kesin bilgi yok.

 

Levaşinsk bölge sulh hakimi Zaynudin Madanov kimliği belirsiz kişilerce aracına düzenlenen saldırıda öldürüldü.

 

Mahaçkale’nin Kotrov Caddesindeki selefi cami olarak bilinen caminin cemaatinden Samurhan Magomedov kayboldu. Eşinin açıklamasına göre, Magomedov iki gündür siyah renkli bir araçla takip ediliyordu.

 

6 Kasım

Dağıstan’ın Kizilyurt bölgesi Zubutli-Miatli köyünde bir polis, kimliği belirsiz üç kişinin silahlı saldırısına uğradı ve hayatını kaybetti.

 

Mahaçkale’nin Şamil Caddesi 10 nolu binada kimliği belirsiz kişiler polis memuru Girametdin Gamidov’u öldürdü.

 

7 Kasım

Dağıstan’ın Karabudahkent bölgesi, Kafkas otoyolunun 827 kilometresinde devriye polisleri tarafından durdurulmak istenen bir araçtan ateş açıldı. Bir polis ve olay esnasında başka bir otomobilde bulunan bir vatandaş yaralandı. Saldırganların bulunduğu çalıntı araç daha sonra Kaspiysk-Mahaçkale yolunda terk edilmiş olarak bulundu.

 

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti Baksan bölgesi İslamey köyünde yanmış bir araç içinde ceset bulundu. Soruşturma bilgilerine göre, araç içeriden yakıldı. Olayla ilgili olarak polis Nalçik’li bir şüpheliyi gözaltına aldı.

 

8 Kasım

Stavropol Kray’ın Predgorni bölgesinde polisle çatışmaya girdiği kaydedilen bir kişi öldürüldü.

Mahaçkale’de bir markette meydana gelen patlama sonucunda bir kişi öldü, bir kişi yaralandı.

Derbent’te toptan gıda merkezi müdürü ölü olarak bulundu.

 

9 Kasım

Kimliği belirsiz kişiler bir polis aracını havaya uçurmak istedi, araçta bulunan üç polisten biri hafif yaralandı.

Mahaçkale’nin Kirov bölgesi Semender kasabasında aralarında tesettürlü bir genç kızın da bulunduğu beş kişi gözaltına alındı.

 

10 Kasım

Tabasaran bölgesinde polisle çatışmaya girdiği kaydedilen bir kişi öldürüldü.

Kavkazki Uzel, AjansKafkas