Maykop’ta gelenek ve görenek festivali

Maykop/Ajans Kafkas – Adıgey Cumhuriyeti’nin başkenti Maykop’ta Kuzey Kafkasya Hakları Gelenek ve Görenekleri Festivali düzenlendi.

Adıgey Kültür Bakanlığı’nın 23-25 Kasım tarihlerinde düzenlediği festivale, Adıgey dışında Kabardey-Balkardey, Karaçay-Çerkes, Kalmıkya, Çeçenya ve Krasnodar Kray bölgelerinden sanat grupları katıldı.

Festivalin ilk günü misafirler Adıgey Müzesi’nde açılan Adıge kültürü ile ilgili serginin yanı sıra Maykop’un farklı yerlerini gezdi.

Festivalin ikinci günü katılımcılar festival kıyafetleri içinde Lenin Meydanı’ndan drama tiyatro binasına kadar yürüdü. Daha sonra geleneksel Adıge giysileri üzerine usta sanatçı Staş Yura’nın eserlerinin yer aldığı sergi davetlilerin ilgisine sunuldu. Ardından her grup kendi programını sergiledi. Festival çerçevesinde gençlerin eğitilmesi açısından milli kültürün önemi hakkında bir yuvarlak masa toplantısı da gerçekleştirildi. Dün de heyetler başkentteki stadyumda ve farklı bölgelerde gerçekleştirilen konser programlarına katıldı. ADGM/ÖZ/FT