Asker Soht’un tutuklanmasına tepkiler devam ediyor

Adıgey’de Çerkes aktivistler Asker Soht’un serbest bırakılmasını istedi.

Maykop şehri sivil örgütü Adıge Hase-Çerkes Konseyi, Krasnodar Kray Adıge Hase sivil örgütü Başkanı Asker Soht’un serbest bırakılması talebinde bulundu.

 

Soht’un serbest bırakılması talebinde bulunan bir başka isim, Çerkes halkı milli geleneklerinin yeniden canlandırılması sivil örgütü ‘Adıge Hase’nin’ eski başkanı İlyas Soobzokov oldu.

 

Maykop şehri Adıge Hase sivil örgütü, 16 Şubatta Krasnodar Kray Valisi Aleksandr Tkaçev’e Soht’un tutuklanmasıyla ilgili bir başvuruda bulundu.

 

Tkaçev’e gönderilen başvuruda, Maykop Adıge Hase’nin Başkanı Zaurbi Çundışko, Soht’un tutuklanmasıyla ilgili hayretlerini ifade ediyor ve bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyor.

 

Başvuru metninde “Asker Soht uzun yıllar hem Adıgey’de hem Krasnodar Kray’da sivil faaliyetlerde kendisini entelektüel, dengeli ve yasalara uyan biri olarak gösterdi. Ve ona atfedilen ‘holiganlık’ veya ‘polise direniş’ suçlamalarının arkasında Soçi’deki Olimpiyatlarla ilgili eleştiri ifadelerinin bulunduğu anlaşılıyor” denildi.

 

Çundışko’nun düşüncesine göre, Soht’un cezalandırılmasıyla ilgili durum da kabul edilemez. Tkaçev’e gönderilen metinde “ Akşam gözaltına aldılar, ertesi gün hakkında karar verdiler, bu şekilde, sadece toplum için tehlikeli olanlara davranılabilir” deniliyor.

 

Asker Soht’un göz altısını gerçekleştiren Krasnodar’lı memurların eylemiyle ilgili izahat talebinde bulunan Zaurbi Çundışko “ Güvenlik organlarının bu tür eylemleri bizce, Rusya Federasyonunun farklı bölgelerinde, özellikle de Adıgey ve Krasnodar Kray’da yaşayan vatandaşları yakınlaştırmıyor, aksine birbiriyle karşı karşıya getiriyor” düşüncesinde.

 

Çundışko, sivil toplum temsilcilerine böyle bir muamelenin özellikle Soçi’deki Olimpiyatlar esnasında yapılmasının kabul edilemez bir durum olduğuna dikkat çekti  ve Tkaçev’den konuyla ilgili anlayış ve yardım  beklediğini söyledi.

 

Soht’un tutuklanmasıyla ilgili hayretlerini ifade eden eski Adıge Hase başkanı İlyas Soobzokov da “ Kızgınım ve onun bir an önce serbest bırakılmasını istiyorum. Olimpiyatlar esnasında Çerkes aktivistlerinin gözaltına alınması özellikle Olimpiyatlarla ilgili. Ama, Asker Soht’un kesinlikle bundan ötürü gözaltına alındığını iddia edemem” dedi.

 

Soobzokov “ Bildiğim kadarıyla Asker Soht ,holiganlık’ maddesinden suçlandı, güya yönetim organları memurlarına engel çıkardı. Asker Soht holiganlık eylemleri yapacak biri değil. Eğer böyle bir ihlalde bulunduysa bile, neden idari ihlal cezası olarak para cezası değil de 8 gün tutukluluk veriliyor” dedi.

 

Soht’un hiç bir zaman kanunu ihlal cezasından hüküm giymediğini ifade eden Soobzokov “ Sonuç olarak Krasnodar Kray Çerkeslerinin lideri, Çerkes sivil toplumun en tanınmış isimlerinden birini parmaklıklar ardına koyuyorlar” dedi.

 

Soobzokov, Soht’un gözaltına alınma nedeninin Olimpiyatların açılışından sonra yapmış olduğu açıklamalar olduğunu tahmin ediyor. Soobzokov “ Çünkü daha öncesinde Soht açıkça Olimpiyatlara karşı çıkmadı ve Çerkes bileşeninin Olimpiyat açılış programına dahil edilmesi gerektiğini düşündü. Ve sonuna kadar bunu umut etti, üstelik yetkililer bu konuda söz verdi. Ancak böyle bir şey gerçekleşmedi ve Soht’un eleştirileri de yetkililerin verdikleri sözü yerine getirmemeleri konusunda oldu” dedi.

 

Soobzokov, her durumda insanların demokratik devlet güvencesinde düşüncelerini ifade etme özgürlüğü bulunduğunu hatırlattı.

 

Soht’un Çerkes meselesinin yönetim ile anlaşılmadan çözülmeyeceğini düşündüğünü ifade eden Soobtskov, Soht’un diaspora çocuklarının tarihi vatanlarına ziyaretlerini organize ettiğini, bunu Krasnodar Kray yönetiminin desteği ile gerçekleştirdiğini ifade etti.

 

Soht ayrıca, Adıge medyası ve yurttaşlarla ilişkiler devlet komitesi işbirliğinde, Suriye’li geri dönüşçülerin Tahtamukay bölgesine yerleştirilmeleri konusunu da çözdü.

 

Soobzokov “ Soht, bu meseleleri, yeni evlerin inşa edildiği, bazı ailelerin yerleştirildiği, bazı geri dönüşçülere iş bulunduğu, çocukların okula ve ana okullarına yerleştirildiği Panahes’te de çözdü. Asker Soht, Suriye’li geri dönüşçülere yardım konularının devlet organları ile işbirliği olmadan çözülemeyeceğini de biliyordu” dedi.

 

Soht, 8 Şubatta Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, Olimpiyatların açılışındaki tarihi konuların, Rusya toplumunun marjinal grubunun yabancı düşmanlığı düşünceleri ile oynanmasının devlet politikasının bir parçası olduğunu açıkça gösterdiğini ifade etmişti. Ayrıca Soht, Olimpiyatlara karşı protesto eylemlerinin tüm dünyada yapıldığını, ancak sadece bu tür eylem katılımcılarının sadece Rusya’da adli  takiplere maruz kaldığını ifade etmişti.

 

Kavkazki Uzel,AjansKafkas