Adıge sivil toplumu Rus başkana karşı

Maykop/Ajans Kafkas – Devlet başkanının artık halk değil Kremlin’in belirlediği Adıgey’de parlamento başkanlığının da Adıgelerden alınıp Ruslara verilmesine karşı Adıgeler harekete geçti.

18 Ocak’ta ülkenin önde gelen sivil örgütü Adıge Khase, Çerkes Kongresi gibi örgütlerin de katılımıyla bir toplantı yapıp Adıgey Parlamentosu başkanlığına bir Rus’un getirilmesi çabalarını tartıştı. Dayatmaya karşı çıkan temsilciler, parlamento başkanlığına bir Rus adayın seçilmesinde ısrar eden Adıgey Başkanı Aslan Thakuşinov’a baskı yapılması gerektiği dile getirildi.

Adıge Khase Başkan Yardımcısı Nalbi Guetl, atanmış devlet başkanının otoritesinin zayıfladığını, bu yüzden Adıgey’in ikinci önemli organı parlamentonun önem kazandığını kaydetti. Cumhuriyetin yapısının korunmasında parlamento başkanına büyük iş düştüğünü belirten Guetl, bu konudaki endişelerin hem Thakuşinov hem de parlamentodaki Adıge kökenli vekillere iletilmesi gerektiğini anlattı.

Khase üyelerinden Adıgey Sambo Federasyonu Başkanı Arambiy Hapay da, Kremlin’in özerk bölgelerdeki merkezileştirme operasyonunun federasyon genelindeki seçimlere bağlı olarak ötelendiğini ama Adıgey’in cumhuriyet statüsünün feshedilmesi tehlikesinin en geç sonbaharda yeniden ortaya çıkacağını belirterek daha etkili bir muhalefet önerdi. Hapay "Gerekirse çalışmalarını geçici bir süre durdurmuş olan Adıge Halk Kongresi’ni toplarız. Kongre katılımcılarının belgeleri halen var. Ve belki de zamanı geldi" dedi. Khase üyelerinden Aslan Nehay ise Hapay’ın kongre toplanması teklifini kabul etmezken başkanın Rus olmasına karşı konulması gerektiğini vurguladı. ‘Çalışmalar nazikçe yapılmazsa ardından milliyetçilik suçlamalarının geleceğini’ savunan Nehay, "Kongrenin görevi başkanlık koltuğu gibi meseleleri çözmek değil, ülkenin ortadan kaldırılma tehlikesini engellemektir" dedi.

Katılımcılar, Adıgey parlamentosundaki Adıge milletvekilleri ile görüşme kararı aldı. 23 Ocak’ta bir araya gelinmesi planlanan vekillerle ortak hareket edilmesi, gerekirse devlet başkanı ile doğrudan temasa geçilmesi üzerinde mutabakat sağlandı. KU/ÖZ/FT