Tarihi Kafkasya haritaları Abhazya’ya bağışlandı 

Abhazya’nın İtalya’daki temsilcisi Mauro Murcia, Londra’da bulduğu dört adet tarihi Kafkasya haritasını Abhazya Devlet Müzesine bağışladı. 

 

Abhazya Dışişleri Bakanlığının İtalya’daki temsilcisi Mauro Murcia, Salı günü Abhazya Devlet Üniversitesi rektörünün Abhazyalı bilim adaları ile yaptığı görüşmede dört tarihi Kafkasya haritasını Abhazya Devlet Müzesine bağışladı.

 

1683, 1725, 1828 ve 1888 tarihli haritaları Londra’daki eski antika şirketlerinden temin eden Murcia “Bu haritaları ilk gördüğümde, şaşırdım. Etnografya haritasında Abhazya mevcut sınırlarıyla gösteriliyor. Bu bulgular sonrasında benim için İtalya’da çalışmak kolay oldu. Çalışma sürecinde insanlara, Abhazya’nın neresi olduğunu ve Abazaların kim olduğunu anlatmam gerekiyor. Haritaların orijinalleri Abhazya Devlet Müzesinde kalacak, kopyaları ise okul ve üniversitelerde, Abazaların, ülkelerinin ne zamandan beri dünya haritasında var olduğunu bilmeleri için asılmalı” dedi.

 

Abhazya Devlet Üniversitesi Rektörü Aleko Gvaramiya haritaların akademisyenler için paha biçilemez derecede önemli olduğunu kaydetti.

 

Mauro Murcia ayrıca, Vatikan müzelerinde Abhazya’dan bahsedilen eski haritaların bulunduğunu, ancak henüz erişime açılmadıklarını belirtti.

Sputnik, Ajans Kafkas