Surkov: “Rusya-Abhazya sınırını kaldırılalım”  

Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Vladislav Surkov, Sohum’da Rusya ile Abhazya arasındaki sınırın kaldırılması gerektiğini söyledi.  

 

Dün Abhazya’nın beşkenti Sohum’a bir günlük ziyarette bulunan Rusya Devlet Başkanı Yardımcısı Vladislav Surkov, Abhazya devlet başkanı, bakanlar kurulu üyeleri, belediye başkanları ve milletvekilleri ile görüşmelerde bulundu.

 

Rusya-Abhazya sınırındaki uzun kuyruk ile ilgili gazetecilerin sorusunu cevaplayan Surkov, “Bu kuyruğu Sohum’a gelirken gözlerimle gördüm. Bunun kesinlikle çözülmesi gerekiyor. Eninde sonunda bu sınırı kaldırmak lazım, aramızda sınır olmamalı. Rusya ile Abhazya arasında imzalanan yeni işbirliği ve stratejik ortaklık anlaşması da bize bu imkanı sağlıyor” dedi.

 

Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacimba ise sınır geçişinin kolaylaştırılması için ortak bir çalışma gerektiğini ve yakın zamanda meselenin çözüleceğini belirtti.

 

Rusya ve Abhazya arasındaki işbirliği ve stratejik ortaklık anlaşmasının 9. maddesinde, ‘tarafların iki yıl içinde Abhazya-Rusya sınırını serbestçe geçişinin sağlanması konusunda uzlaşılan ortak tedbirleri hayata geçirmesi’ öngörülüyor. Bu tedbirler paketi ve ortak hareket planının ise anlaşmanın yürürlüğe girmesinden en geç altı ay içinde kabul edilmesi gerekiyor.

Ajans Kafkas