Marıhuba: Lakoba müze evi restore edilmeli

Tarihçi İgor Marıhuba, Abaza devlet adamı Nestor Lakoba’nın müze evinin restore edilmesini istiyor.

Nestor Lakoba gençliğinden itibaren siyasetin içinde oldu. 1905-1907 olayları, 1917 Şubat ve Ekim devrimlerine katıldı. Haziran 1918’den Mart 1921’e kadar Gürcü Menşeviklere karşı mücadeleyi yönetti. Abhazya’daki Sovyet yönetiminin ilk lideri oldu.

Stalin’in henüz 1935 başında Lakoba’nın ortadan kaldırılması kararını verdiğini kaydeden tarihçi Marıhuba, “Moskova arşivinde, Lakoba’yı sağlıklıyken Kremlin hastanesine yatmakla sorumlu tutan 26 Nisan 1935 tarihli politbüro kararını buldum. O zamanlar buna boyun eğmedi, ancak bir yıl sonra Stalin’in talimatıyla Tiflis’te zehirlendi. Stalin zindanlarında Nestor’un annesi öldürüldü, oğlu Rauf vuruldu, kahraman eşi Sariya acımasızca işkenceye maruz kaldı” açıklamasında bulundu.

Marıhuba, Lakoba ve ailesinin hatırasına daha fazla özen gösterilmesi gerekildiğini düşünüyor. “Ülkede kahraman Nestor Lakoba’nın gerçek bir heykeli yok, SSCB’de işkence altında bile itiraf belgesi imzalamayan tek kadın olan eşinin anıtı yok. Kendi kahramanlarımıza değer vermesini bilmeliyiz” diyen İgor Marıhuba, savaş yıllarında kısmen yıkılmış ve halen yenilenmemiş olan Nestor Lakoba müze evinin restorasyonu talebiyle yönetime başvurmayı düşünüyor.

Kaynak: Sputnik, Ajans Kafkas