Adıge Khase’ler “Avrupa Parlamentosunda Abaza Gününden” rahatsız

Kafkasya’daki Adıge Khase örgütleri Avrupa Parlamentosundaki Çerkes Gününün, Abhazya’yı konu edinmiş olmasından rahatsız.

 

Avrupalı Çerkesler Federasyonu’nun (Euro Xase) organize ettiği Avrupa Parlamentosunda Çerkes Günlerinin sekizincisi 28 Haziran’da Brüksel’de yapıldı. Organizasyon öncesinde bu senenin gündemi “Çerkesler, kardeş halklar ve Avrupa: Birbirlerine yakınlaşmanın, anlamanın ve anlaşılmanın yolları" olarak belirlendi ve etkinlik programı Çerkeslerin tarihte ve günümüzde Abhazya ile ilişkileri, Abhazya’nın tarihi, siyasi, kültürel ve sosyo-ekonomik yönlerden incelenmesine yönelik olarak hazırlandı.

Krasnodar Kray, Adıgeysk bölgesi, Adıgey Cumhuriyeti, Abhazya ve Kabardey-Balkar Adıge Khase (Çerkes Derneği) örgütleri konu seçimini ‘Avrupa Parlamentosunda Abaza Günü’ olarak değerlendirdi ve ilginç suçlamalarda bulundu.

 

Adıge Khase’lerin açıklamasında “Çerkes aktivistleri, Avrupa Parlamento binasında parlamenterlerle Suriyeli Çerkeslerin Orta Doğu’dan Avrupa’ya tahliyeleri ve Soçi’deki Olimpiyatlarla ilgili yaklaşımları konusundaki diyaloglarına devam etmek için ‘Çerkes Gününü’ sabırsızlıkla bekliyordu. Bu önemli günün Abazalara tahsis edilmesi Çerkes aktivistleri Avrupa Parlamentosu üyeleri ile doğrudan diyalog imkanından mahrum bıraktı” ifadesi yer alıyor.

 

Çerkes bilimsel araştırmalar enstitüsü TIM Germania başkanı Zaur Gediuace de benzer bir yaklaşımla şunları söyledi: “Abazalar kulislerde Avrupa Parlamentosunda Çerkes günü yerine Abaza günü yapılmasını sağladı. Resmi olarak Avrupa Parlamentosunda Çerkes günü yapılacağı açıklandı, ancak oraya sadece Abazalar davet edildi. Eğer Avrupa Parlamentosunda Abaza günü yapmak istiyorlarsa bunun için resmi talepte bulunsunlar. Çerkes halkına verilen tek gün Abazaların çıkarları için kullanılmamalı”.

 

Avrupa Parlamentosundaki programa katılan Dünya Abaza (Apsuwa-Aşkaruwa) Halkları Birliği başkan danışmanı Beslan Kobahiya, Çerkes Gününün oldukça verimli geçtiğini belirtti. Kobahiya “Sekiz yıldır Avrupa Parlamentosunda geleneksel olarak ‘Çerkes Günü’ yapılıyor. Bu yıl Abazaların talebi üzerine Çerkes örgütleri halkımıza bu uluslararası alanı, genç devletimizi Avrupa düzeyinde tanıtımı için sundu. Çok açık ve içerikli konuşmalar yapıldı. Bizi Avrupa Parlamentosunda son derece ilgiyle dinlediler, bu Abhazya için önemli bir olay” dedi.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas