Abhazya: Gürcistan Karadeniz’de korsanlığa son vermeli

Sohum –  Abhazya Dışişleri Bakanlığı, Sohum’dan çıkan bir Türk gemisine daha Gürcistan tarafından el konulması üzerine açıklama yayınladı. 

 

 

Gürcü sınır muhafızları 10 Temmuz 2013’de Karadeniz tarafsız sularında Abhazya’dan (Sohum limanı) Türkiye’ye (Bartın limanı) giden Türk gemisi ‘Paşa’ya el koydu. Bu son altı ayda Gürcistan tarafından kanunsuz şekilde el konulan üçüncü Türk gemisi oldu.

 

Abhazya Dışişleri Bakanlığı’nın, “Abhazya’ya siyasi ve ekonomik baskı kurmayı amaçlayan bu saldırgan eylemler bölgede durumu istikrarsızlaştırmaya yöneliktir” ifadelerine yer verilen açıklamasında, ‘Gürcistan’ın bu tür korsanlık eylemlerini daha önceleri defalarca gerçekleştirdiği, Türkiye’den gelen tepkiler üzerine bu tür eylemlere bir müddet ara verdiği, ancak son zamanlarda tarafsız sularda korsanlığa yeniden başladığı’ kaydediliyor. Bildirinin uluslararası topluma ve ilgili taraflara çağrı bölümünde ise şu ifadeler yer veriliyor:

 

Abhazya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı,

Abhazya’ya gelen Türk gemilerinin kanunsuz şekilde ele geçirilmesini, uluslararası korsanlık anlaşması ve 1982 BM deniz hakları uluslararası sözleşmesindeki açık denizlerde özgürlükler prensibinin ihlali olarak değerlendiriyor;

 

Cenevre görüşmeleri katılımcılarının dikkatini Gürcistan’ın kanunsuz eylemlerine çekiyor ve uluslararası toplumu Gürcistan tarafına etkide bulunmaya, Abhazya’ya gelen ticaret gemilerinin yeniden ele geçirilmesine izin verilmemesi için gereken önlemleri almaya çağırıyor;

 

BM Güvenlik Konseyi, AGİT ve AB’den, uluslararası hakları ihlal eden Gürcistan’ın eylemlerine gereken değerlendirmenin yapılmasını talep ediyor.

 

Gürcistan’ın, Abhazya’dan Türkiye’ye mal götüren Türk gemilerini ele geçirmeye ve mürettebatını kanunsuz şekilde gözaltına almaya son vermesini istiyor.

 

 

AjansKafkas