Abhaz satranççılar ‘Moscow open’da

26 genç Abhaz Satranççı “Moscow open 2014”e katılıyor.

26 genç satranç oyuncusundan oluşan Abhazya’lı satranç grubu, 31 Ocakta Moskova’da başlayan, Avrupa’nın en büyük uluslararası satranç festivali ‘Moscow open 2014’e katılıyor.

 

Festivalin ödül fonu 7 milyon ruble. Festivale bin beş yüzden fazla satranç oyuncusu katılıyor. Uluslararası yarışma takviminde bu festival Abhazya’lı satranççıların Abhazya bayrağı altında katıldığı ilk yarışma.

 

Festival organizasyonunu; Moskova şehri fizik kültürü ve spor departmanı ve Rusya Devlet Sosyal Üniversitesi, Rusya Satranç Federasyonu ile Uluslararası Satranç Federasyonu  birlikte gerçekleştiriyor.

 

Abhazya grubunda, ülkenin tüm bölgelerinden genç satranççılar bulunuyor.  Grupta Tkuarçal’dan 10 yaşındaki Anri Harçilav ve Alan Gogoa da yer alıyor.

 

Festivalin açılışında bir tören yapıldı. Festival müdürü, Moskova satranç federasyonu başkan yardımcısı A. N. Kostyev, Abhazya’dan katılan satranççı sayısının arttığını ifade etti.

 

Abhazya’lı satranççıların Moskova’ya gidişleri ,Abhazya Gençlik ve Spor Devlet Komitesi, Sohum Gençlik ve Spor işleri komitesi, Gagra şehri idaresi desteği ile gerçekleştirildi.

 

Konuyla ilgili bilgiler, Moskova’da bulunan Abhazya Satranç Federasyonu Başkanı Konstantin Tujba tarafından verildi. 

 

Apsnypress,AjansKafkas