Abhaz parlamentosu devlet başkanını görevden aldı

Abhazya devlet başkanlığı görevi Bganba’ya verildi

Abhazya parlamentosunda bugün yapılan oturumda milletvekilleri, ülke devlet başkanlığı görevini geçici olarak parlamento başkanı Valeri Bganba’ya verdi.

 

29 Mayıs akşamı Abhazya parlamentosu devlet başkanı Aleksandr Ankvab’a yetkilerini bırakması için başvuruda bulundu. Parlamento başbakan Leonid Lakerbaya’ya da güvensizlik oyu kullandı. Muhalefet Ankvab’ın yönetime dönme imkanı olmadığını açıkladı. Lakerbaya’nın ifadesine göre, Ankvab şu anda Gudaut’ta bulunan Rus askeri üssünde, çünkü ona yönelik suikast hazırlandı.

 

Bugün Sohum’da 35 milletvekilinden 25’inin katılımı ile parlamento oturumu yapıldı. Milletvekilleri bir saat kadar ülkedeki durumu müzakere etti ve ardından gazetecileri oturuma davet etti.

 

Abhazya Parlamentosu Başkanı Valeri Bganba “ 27 Mayıstan itibaren parlamentonun bir araya gelmediği ve ülkede meydana gelen durumdan çıkış yollarını müzakere etmediği bir gün geçmedi. Bizler muhalefet ve yönetim temsilcileri ile konuştuk. İmkanlarımız dahilinde durumu istikrara kavuşturmaya çalıştık. Ancak durumu bu şekilde bırakmak mümkün değil, devlet çalışmak zorunda” dedi.

 

Bganba’nın konuşmasının ardından milletvekili Aslan Kobahiya, kabul edilmek üzere sunulmuş olan parlamento kararını okudu. Milletvekilleri belgeyle ilgili bir şey söylemediler, belge oy birliği ile kabul edildi sayılır. 24 milletvekili evet oyu, 1 milletvekili de hayır oyu kullandı.

 

Abhazya parlamentosu, bugünkü oturumunda, yeni devlet başkanlığı seçimleri yapılıncaya kadar Abhazya devlet başkanlığı yetkilerini parlamento Başkanı Valeri Bganba’ya vermeye, erken devlet başkanlığı seçimlerinin 24 Ağustosta yapılmasına karar verdi.

  

Milletvekillerinin ifadelerine göre, bu kararlar Aleksandr Ankvab’ın ‘Abhazya devlet başkanı yetki ve sorumluluklarını’ yerine getiremez durumda oluşu, devlet başkanı yardımcısı Mikhail Logua’nın görevini bırakmış olmasına bağlı olarak alındı.

 

Parlamento oturumun ardından, şu günlerde muhalefet tarafından oluşturulmuş olan Geçici Halk Konseyi Başkanı Raul Hacimba ve Parlamento Başkanı Valeri Bganba devlet başkanlığı binası önündeki mitingcilerin karşısına çıktı ve kabul edilen kararı açıkladı.

 

Mitingciler alınan kararı tezahürat ve alkışlarla kabul etti.

 

Hacimba “ Bugün tarihte, ‘kendilerini’ ve ‘yabancı’ olarak ayrılmış olan halkımızın birleşmesi için ilk adım olarak kalacak. Mesele siyasi süreçler değil, insanların birleştirilmesidir” dedi.

 

Mitingde konuşan Valeri Bganba, ülke vatandaşlarının başkanlık seçimlerine başarıyla katılımları için elinden geleni yapacağını ifade etti.

 

Bganba “ Parlamento ülkenin kaderi ile ilgili sorumluluğu üzerine aldı ve biz herhangi bir çatışma olmaması ve tüm devlet kurumlarının normal bir şekilde çalışmalarına devam etmesi için mümkün olan her şeyi yapacağız. Bakanlar ve müdürler son günlerde yaşanan duruma rağmen çalışmalarına devam ediyor olmalarından ötürü teşekkürler” dedi.

 

Abhazya Başbakanı Leonid Lakerbaya, parlamentonun erken devlet başkanlığı seçimi hakkındaki kararını ‘anayasaya aykırı ve devrimci’ olarak adlandırdı.

AjansKafkas