ABD’den Rusya’ya Soçi’de yardım teklifi 

ABD Rusya’ya Soçi Kış Olimpiyatlarında güvenliğin sağlanmasına destek önerisinde bulundu.

 

29 Aralık’ta Volgograd tren istasyonunda meydana gelen patlamada son bilgilere göre 19 kişi öldü, 40’dan fazla kişi yaralandı. 30 Aralık’ta aynı şehirde bir troleybüste patlama yaşandı, 15 kişi öldü, 20’nin üzerinde kişi yaralandı.

 

ABD Milli Güvenlik Konseyi basın sekreteri Caitlin Hayden dün ‘Amerika Birleşik Devletleri Rusya’nın Volgograd şehrinde meydana gelen terör eylemlerini kınıyor; ölenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyor’ açıklamasında bulundu. Amerika hükümetinin 2014 Soçi Olimpiyatları ve hazırlık döneminde güvenliğinin sağlanması için Rusya’ya yardıma hazır olduğunun da altını çizen Hayden, “Sporcular, seyirciler ve diğer katılımcılarının güvenliğinin sağlanması için daha sıkı bir işbirliği olasılığını memnuniyetle karşılarız” dedi.

 

ABD Milli Olimpiyat Komitesi de, Olimpiyatlarda sporcuların güvenliğinin garanti edilmesi için hem Rusya hem de Amerika yönetimiyle ortak çalışma düşüncesinde olduklarını açıkladı. ABD Milli Olimpiyat Komitesi resmi temsilcisi Patrik Sandusky şunları söyledi: “Oyunların nerede yapıldığına bağlı olmaksızın, heyetimizin güvenliği bizim için önceliktir. Önceki Olimpiyatlarda olduğu gibi, ev sahibi ülke komitesi, ABD dışişleri ve güvenlik organlarıyla sıkı bir işbirliği içinde olacağız”.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas