Tiflis, DTÖ’yü silah gibi kullanıyor

Moskova – Gürcistan Moskova’nın Abhazya ve Güney Osetya’ya açılımlarına karşı Rusya’nın Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) üyeliğini veto kartını kullanıyor.

Rusya ile aralarındaki sorunlara çözüm için bugün Moskova’da temaslarda bulunan Gürcistan’ın Yeniden Entegrasyon Bakanı Timur Yakobaşvili, Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya ile resmi ilişkiler kurma kararı nedeniyle Rusya’nın DTÖ üyeliğini veto etmeye devam edeceklerini söyledi.

Gürcü bakan eski Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kremlin’e veda etmeden önce imzaladığı kararı kast ederek, "Bu belge, Gürcistan’ın haklarının altını dinamitliyor. Ve yürürlükten kaldırılmadığı sürece, bu belge Rusya’nın DTÖ üyeliği önünde engel olmaya devam edecektir. Biliyorum bu çok sert bir açıklama, ancak bu da bir gerçek" dedi.

Gürcü tarafının bu konudaki düşüncesini değiştirmeyeceğini söyleyen Yakobaşvili, "Gürcistan’ın topraklarını ilhak etme girişimleri sürerken ve Gürcistan’a yönelik yaptırımlar devam ederken ticaret rejimleri konusunda konuşamayız" ifadelerini kullandı. (Ajans Kafkas)