Saakaşvili’nin resti tuttu

Tiflis – Gürcistan’da sıkıyönetim ilan edip asker ve polis zoruyla muhalefeti sokaklardan kazıyan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, baskın erken seçim restiyle muhalefeti çabucak yatıştırdı.

Muhalefet gösterileri sürdürmeme kararına ve Batılı dostlarının ‘demokrasiye aykırı’ diye baskı yapmasına rağmen Saakaşvili 15 günlük sıkıyönetim ilanını üçte ikisini elinde bulundurduğu parlamentoya da onaylattı.

Nisan 2008’deki genel ve 2009’daki devlet başkanlığı seçimlerini 2008 sonunda birlikte yapmayı planladığı için isyanla yüzleşen Saakaşvili’nin sadece devlet başkanlığı seçiminin 5 Ocak’ta yapılacağını söyleyip milletvekili seçimleriyle ilgili yeni bir öneride bulunmamasına karşın muhalefet bunu zafer olarak yorumladı. 10 partili muhalif cephenin liderlerinden Tina Khidaşeli, "Bu halkın zaferi" derken sıkıyönetimle yayın yasağı konulan medya kanallarının açılmasını ve adil seçim garantisi verilmesini istedi.

2003’deki Gül Devrimi sırasında Saakaşvili’yi iktidara taşımış olan muhalefetin en büyük sorunu karizmatik bir liderden yoksun olmalarıyken Khidaşvili, "Çok yakında ortak lider adayı çıkaracağız ve Saakaşvili’yi sahneden sileceğiz" dedi. Yolsuzluk suçlamasıyla tutuklanıp ardından Almanya’ya sürülmesiyle karşı gösterileri ateşlemiş olan 34 yaşındaki eski Savunma Bakanı Iraklı Okruaşvili’nin adı öne çıksa da muhalefeti finanse eden Gürcü milyarder Bedri Batarkatsişvili, "Çok genç" itirazını yaptı. Medya baronu Rupert Murdoch’la İmedi televizyonun sahibi olan Patarkatsişvili, Saakaşvili’nin gerçek muhalif adayları seçimden men edeceğini de önü sürdü. Eski Dışişleri Bakanı ve ‘Gürcistan Yolu’ lideri Salome Zurabişvili, "Artık sokak gösterisine gerek kalmadı. Başkanın konuşması istifaya eşitti" dedi.

Saakaşvili’nin muhalefeti Rus istihbaratının yönlendirdiğini öne sürüp üç Rus diplomatı sınırdışı etmesine misliyle yanıt veren Rusya’da ise Gürcü liderin adı şimdiden diktatöre çıktı. Devlete ait Rossiyskaya Gazeta, "Batı Kafkasya’da jeopolitik oyunla kendini kaybedip bir diktatörün geldiğini görmedi" diye yazdı. (Ajans Kafkas)