Saakaşvili’den Abhazya’ya özerklik teklifi

Tiflis – Abhazya’nın Rusya tarafından tanınma ihtimaline karşı Tiflis yeni bir çözüm önerisiyle Abhazların karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Abhazya’ya ‘Gürcistan’ın toprak bütünlüğü içinde sınırsız tam federalizm, güvenlik ve sağlam gelişme teminatı altında özerklik statüsü’ önerdi.

Tiflis’teki Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde siyaset bilimcilere ve uzmanlara konuşan Saakaşvili, Abhazya ile yaşanan sorunların barışçıl çözümü konusunda yeni öneriler üzerinde çalıştıklarını belirterek, "Abhazya’ya, Gürcistan’ın toprak bütünlüğü temelinde, sınırsız tam federalizm, güvenlik ve sağlam gelişme teminatı altında özerklik statüsü vermeye hazırız" dedi.

‘Abhazya özerk yönetimine, merkeze bağlı cumhurbaşkanı yardımcısı statüsünde geniş temsilcilik vermeye de hazır olduklarını’ belirten Saakaşvili, Abhazlara, Gürcistan Anayasası’nda değişiklik ve Abhaz halkının dili, kültürü ve değerlerine karşı yasaları veto hakkı da önerdiğini söyledi. Saakaşvili’nin bir diğer önerisi ise Gali ve Oçamçıra’nın serbest ticaret bölgesine dönüştürülmesiyle ilgili. ÖZ/FT