Saakaşvili-İvanişvili diyalogu devam edecek

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili ile Başbakan Bidzina İvanişvili görüştü. İkili, diyalogun devam etmesinde yana olduklarını açıkladı.


Gürcistan Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili, Başbakan Bidzina İvanişvili ile yaptığı görüşmenin ardından, görüşmelere devam etmeyi düşündüğünü ve hükümeti feshetmeyeceğini açıkladı.

Devlet Başkanı Mikhail Saakaşvili ile Başbakan Bidzina İvanişvili’nin görüşmesi dün hükümet binasında basına kapalı olarak gerçekleşti, tartışmalı Anayasa değişikliği konusu müzakere edildi.

Aralık 2012’de hükümetteki Gürcistan Hayali koalisyonu, Anayasada iki değişiklik yapılmasına öncülük etti: Parlamentonun Kutaysi’den Tiflis’e taşınması ve devlet başkanının parlamentonun onayı olmadan hükümet üyelerine müdahale etme yetkisinin alınması. Liderliğini Mikhail Saakaşvili’nin yaptığı Milli Birlik Hareketi 26 Ocak’ta Anayasa değişikliği görüşmesine katılmayı reddetti. 

Saakaşvili ve İvanişvili ile son olarak 9 Ekim 2012’de bir araya gelmiş, Saakaşvili iktidarı olaysız şekilde devretme sözü vermişti.

Görüşmenin ardından devlet başkanı ve başbakan ayrı birer açıklama yaptı. İvanişvili, “Saakaşvili’nin yaklaşımını net olarak anlayamadım, ancak görüşmeleri sürdürmeye hazırım” açıklamasında bulunurken, Saakaşvili de hükümete güven verdi ve “Hükümet kendisini rahat hissetsin, ben onların tarafındayım. Kimseyi görevden almayı düşünmüyorum” dedi. KU/ÖZ/YA