Rusya: Gürcistan’a garanti verilmedi

Moskova – Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili, Rusya lideri Vladimir Putin’in Abhazya ve Güney Osetya’yı hiçbir zaman tanımayacakları garantisi verdiğine dair sözlerini yinelerken Rus Dışişleri’nden yalanlama geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Abhazya ve Güney Osetya’nın tanınmayacağına dair Tiflis’e güvence verilediğini açıkladı. Açıklamada, Putin’in Şaakaşvili ile 21 Şubat’ta Moskova’da yaptığı görüşmede bu yönde söz verilmediği belirtilerek, "Rusya’nın pozisyonunu dikte etme ve bizi belirli siyasi oyunlara bağlama yönünde devam eden çabalar, çok kötü bir izlenim ortaya çıkarıyor" denildi.

Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da Rus parlamentosunun alt kanadı Duma’da milletvekillerine yaptığı açıklamada, Gürcistan ile ilişkileri geliştirmeye hazır olduklarını belirterek, "Ancak bu yakınlaşma isteğimizin de karşılığını görmek isteriz. Ne yazık ki bazen bunu göremiyoruz" dedi.

Şaakaşvili, son olarak dün Kommersant gazetesine verdiği demeçte "Putin, Moskova’nın Güney Osetya ve Abhazya’yı hiçbir zaman tanımayacağı yönünde bana çok net güvence verdi" demişti. (Ajans Kafkas)