Gürcü baronun marifeti bitmez…

Tiflis – Gürcistan’da 5 Ocak seçimlerinin ardından darbe planlamakla suçlanan Gürcü medya baronu Bedri Patarkatsişvili evlere şenlik itiraflarda bulundu.

Devlet başkanı adayı olan Patarkatsişvili, 6 Ocak’ta ülkede karışıklık çıkarıp seçimlerin iptal edilmesini sağlamak ve ardından polisle işbirliği halinde Mihail Saakaşvili iktidarını devirme komplosu kurduğuna ilişkin savcılık suçlamasına yanıt verdi. Savcının bu komployu hayata geçirmek için polis şefi Erekle Kodua’ya 100 milyon dolar önerdiği suçlaması karşısında Patarkatsişvili, çok miktarda para teklifinde bulunduğunu kabul etti. Ancak Gürcü lider, bunu muhalefetin gösterilerine müdahale etmemeleri için yaptığını söyledi.

Patarkatsişvili kasımda sıkıyönetim ilan edilerek bastırılan muhalefet gösterilerinin seçim sonrası aynı akıbetle karşılaşmaması için Kodua ile pazar günü Londra’da görüştüğünü belirterek ekledi: "Polisin barışçıl gösterilere karşı güç kullanmaması için para vermeye hazırım. Kodua’ya ne kadar isterse o kadar para vermeye hazırım." Patarkatsişvili, hafta sonu bir İngiliz gazetesine Gürcü hükümetinin Çeçen savaşçı Üveys Ahmedov’u kendisine suikast düzenlemesi için kiraladığını iddia etmişti. Savcılığını suçlaması da bu iddianın ardından geldi.  (Ajans Kafkas)