Gürcistan, RF’nin Abhazya özel temsilcisi atamasına tepkili

Tiflis/Ajans Kafkas – Gürcistan parlamentosu Rusya Devlet Başkanının Abhazya özel temsilcisi ataması hakkında kınama kararı çıkarmaya hazırlanıyor.
Krasnodar Kray Valisi Aleksandr Tkaçev 16 Mart’ta Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Abhazya özel temsilcisi olarak atandı.
Tkaçev’in yeni görevinde sorumluluklarının ne olacağı henüz belli değil, ancak 19 Mart’ta Krasnodar Kray idaresi basın sözcülüğü, Tkaçev’in Abhazya ve Rusya’nın yakınlaşması için her şeyi yapmaya söz verdiğini açıkladı. Tkaçev de “Artık, Abhazya ve Rusya’nın işbirliğinden sorumlu biri olarak, halklarımızın birbirine daha yakın olması için tüm gayretimi sarf edeceğim” açıklamasında bulundu.

Güçlü Gürcistan partisi üyesi, parlamento başkan yardımcısı Paata Davitaya, parlamentonun resmi bir kınama mesajı yayınlaması gerektiğini düşünüyor.

Tkaçev’in Olimpiyat komitesi üyesi olduğunu hatırlatan Davitaya, Gürcistan’ın ‘işgal altında’ kabul ettiği bir bölgeye yetkili atanmasının Abhazya’nın Rusya’ya resmi olarak bağlandığı anlamına geldiğini söyledi: “Bu rezil bir olay, acilen tepki verilmesi gerekiyor. Rusya tarafının bu adımı, Abhazya’nın herhangi bir bağımsızlığının söz konusu olmadığını, bölgenin ilhakının devam ettiğini altını çiziyor” dedi.

Davitaya, Gürcistan Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Gürcistan Olimpiyat Komitesinin, Rusya’nın 2014 Kış Olimpiyatları hazırlıkları çerçevesinde Soçi’de meydana gelen olaylara dikkat çekmek üzere Uluslararası Olimpiyat Komitesine başvuruda bulunmasını istedi.

Gürcistan Parlamento Başkanı David Bakradze, Davitaya’nın açıklamasını destekledi ve dış ilişkiler parlamento komitesine ilgili açıklamayı hazırlamaları talimatını verdi.

Bakradze “Bize ait bölgelerde işgalci askerlerin varlığı yetmezmiş gibi şimdi de Rusya devlet başkanı kukla yönetim başkanı atıyor. Bu olay, Rusya politikasının dayandığı yalanı gösteriyor” dedi. KU/ÖZ/YA