Gürcistan’da Cuma namazı krizi devam ediyor

Tiflis –  Gürcistan Müslümanları Birliği Başkanı Tariel Nakaidze, Samtsakaro köyünde Cuma namazına engel olunduğunu açıkladı.

 

Gürcistan Müslümanları Birliği Başkanı Tariel Nakaidze, 12 Temmuz’da Samtatskaro’daki mescitte Cuma namazı kılmak isteyen Müslümanlara izin verilmediğini açıkladı. Gürcistan Patriği 2. İlya dindaşlarına Müslümanların ibadetlerine engel olmamaları çağrısında bulundu.

 

Daha önce köyün çoğunluğunu oluşturan Hıristiyanların, Müslümanların köyde Cuma namazı kılmasına engel olunduğu ve vatandaşlar arasında arbede yaşandığı yönünde haberler gelmişti. Samtatskaro’da yaşayan Müslümanların lideri Suliko Hozrevandze bir süre köyü terk edip Acara’daki oğlunun yanına gitmek zorunda kaldı. Hozrevandze, sürekli tehditler ve köydeki gerginliğin sağlığını bozduğunu söylüyor.

 

Gürcistan Patriği 2. İlya 10 Temmuz’da Samtatskaro köyü sakinlerini kabul etti. Köyün Müslüman sakinlerinden Suliko Tsintsadze “Biz Ortodoks Hıristiyan ailelerle dostuz. Aramızda anlaşmazlık olduğu ve ibadetimizin engellendiği söylentileri yalan, provokatörler yayıyor” dedi. Ortodoks Temo Caniani de kimsenin Müslümanlara engel olmadığını ve köyde çatışma olmadığını belirtti.

 

Müslümanların ibadetlerinin engellendiğine dair açıklamalardan şaşkın olduğunu belirten 2. İlya “Tanrı bir. Hıristiyanlar ve Müslümanlar, hepiniz bizim çocuklarımızsınız. Dua etmek için her zaman gelebilirsiniz” dedi.

 

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas