Gürcistan’da Avrupa Haftası başladı

Tiflis –  Gürcistan’da Avrupa Haftası etkinlikleri dün başkent Tiflis’te düzenlenen törenle başladı.

 

Avrupa Birliğinin kuruluşu onuruna düzenlenen Avrupa Haftası etkinliklerinin açılış töreni dün Milli Kütüphane’de gerçekleştirildi. Törende “Gürcistan ve AB” konulu fotoğraf ve resim yarışmasında dereceye giren eserlerden oluşan bir sergi düzenlendi ve yarışmanın kazananlarına ödülleri verildi.

 

Avrupa Haftasının açılışını yapan Batı ile entegrasyon sorumlu devlet bakanı Aleks Petriaşvili “Gürcistan çok etkin bir biçimde AB’ye entegrasyona çalışıyor, bu açıdan toplumumuzun AB hakkında bilgilendirilmesi son derece önemli” dedi.

 

Gürcistan’daki AB temsilciliği başkanı Filip Dimitrov da Gürcistan’ın AB üyeliğine giden yolda doğru adımlar attığını, bununla birlikte aşılması gereken zorlu engellerin bulunduğunu belirtti. Dimitrov “Avrupa sadece sosyal yardım anlamına gelmiyor. Bu ortak hedef, ortak istikamet ve işbirliği demek. Elbette, AB’ye giden yol çiçeklerle donatılmış değil, aksine zorlu bir yol” şeklinde konuştu.

 

Avrupa Haftası boyunca Tiflis’te ve ülkenin diğer bölgelerinde farklı etkinlikler düzenlenmesi planlanıyor. Üniversite öğrencileri ile görüşmeler, sergiler, ödül törenleri bunlardan bazıları.

 

Kavkazki Uzel, AjansKafkas