Gürcistan Patriği: Abaza ve Osetler Gürcistan’da daha mutlu olacaklar  

Gürcistan Katolik Patriği 2. İlya, Rusya ile müzakereler, Abhazya ve Osetya konularıyla ilgili açıklamalarda bulundu.  

 

Gürcistan Televizyonuna konuk olan Patrik 2. İlya Rusya ve Abhazya arasındaki işbirliği anlaşmasıyla ilgili soruyu cevaplarken, anlaşmayı zorlu bir süreç olarak adlandırdı ve İngiltere kraliçesi ile görüşmesini hatırlattı. 2. İlya “Kraliçe bana, küçük bir ülke için kendisinden çok daha büyük bir ülkeyle yan yana olmanın zorluğundan bahsetti. Bu doğru. Rusya bir büyük ülke, bazı büyük ülkelerin etrafındakileri kendisine katmak gibi bir hastalığı oluyor. Halbuki ellerlinde olan yerleri gerektiği gibi idare edemiyorlar” dedi.

 

Bununla birlikte Gürcistan’ın Rusya ile müzakerelere başlamak için bir yol bulması gerektiğini düşünen Patrik İlya “Avrupa ülkeleri, demokratik ülkeler. ABD 20 yıldır bizi desteklediğini söylüyor, ama Rusya istediğini yapıyor. Bu yüzden onlarla birlikte Rusya ile müzakereye başlamalıyız” açıklamasında bulundu.

 

2. İlya’nın düşüncesine göre, Gürcistan hükümetinin durumu iyi analiz etmesi ve Abhazya ile Güney Osetya’yı geri kazanma yollarını bulması gerekiyor. Abaza ve Osetlerle ilgili olarak Patrik, “Gürcistan’la, Rusya’yla olduklarından daha mutlu olacaklarını bilmeliler” dedi.

Ekho Kavkaza, AjansKafkas