Kuveyt’ten Suriyeli Ermenilere 100 bin dolar

Kuveyt savaş nedeniyle Suriye’den Ermenistan’a yerleşen Ermenilerin eğitim masrafları için 100 bin dolar yardım yaptı.

 

27 Eylül’de Ermenistan Diaspora bakanlığında, Kuveyt’in Erivan Büyükelçiliği ve Suriyeli Ermenilere Yardım sivil toplum örgütü arasında bir anlaşma imzalandı.

 

Ermenistan Diaspora Bakanı Granuş Akapyan’ın açıklamasına göre, Kuveyt tarafından yapılan finansal yardım Suriyeli Ermeniler için okul ve diğer eğitim programlarının gerçekleştirilmesinde kullanılacak. Akapyan, Kuveyt’in geçen yıl da Suriye’den gelen Ermenilere erzak sağlanması için 100 bin dolar yardım yaptığını belirtti.

 

Dün yapılan anlaşmayı imzalayan Erivan Büyükelçisi Bassam Muhammed el Kabandi, Suriyeli Ermenilere yapılan bu ikinci yardımcın da son olmayacağını ifade etti.

 

Ermenistan Diaspora Bakanlığı bilgilerine göre, Ağustos ortalarına kadar Ermenistan’a Suriye’den 10 bin yurttaş geri döndü. Onlar için vatandaşların da yardımıyla Yeni Halep mahallesi inşa ediliyor. Bakanlıkta Suriyeli Ermeniler problemleri ile ilgilenen özel bir komisyon kuruldu.

 

Yukarı Karabağ Kaşatagski bölgesi yönetimi de Suriye’den gelmek isteyen herkesi kabul etmeye hazır olduklarını açıkladı.

Kavkazki Uzel, AjansKafkas