Ermeni devlet başkanı adayı Abhazya ve Güney Osetya’yı tanıyacağını açıkladı

Erivan/Ajans Kafkas – Ermenistan devlet başkanlığı adaylarından Vardan Sedrakyan, seçilmesi halinde Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanıyacak.
Adaylık için belgelerini Yüksek Seçim Kuruluna veren Vardan Sedrakyan, Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığının tanınması sürecine öncülük etmeyi düşündüğünü açıkladı.

Perşembe günü gazetecilere yaptığı açıklamada Sedrakyan “Birçokları Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanınmasının Ermenistan’ın çıkarlarına hizmet etmeyeceğini düşünüyor, ancak biz dünya toplumundan Karabağ’ın tanınmasını istiyorsak neden Abhazya ve Güney Osetya’nın bağımsızlığını tanımayalım?” dedi.

‘Azerbaycan içinde yaşamayı istemeyen Ermeniler gibi, Abhaz ve Osetlerin de bağımsızlık hakkı vardır’ diyen Sedrakyan ayrıca, Gürcistan’ın Ermeni nüfuslu Cavahka bölgesinin Ermenistan ile birleştirilmesi gerektiğini ifade etti.

Ermenistan’da devlet başkanlığı seçimleri 18 Şubat’ta yapılacak. Şu anki Devlet Başkanı Serj Sargsyan seçimlerin favori adayı. Eski başbakan, ‘Özgürlük’ partisi lideri Grant Bagratyan, eski dışişleri bakanı, ‘Miras’ partisi lideri Raffi Ovannisyan ve Sovyet döneminin tanınmış muhalifi Paruir Ayrikyan da seçimlere katılmayı düşünüyor. Arman Melikyan, Andrias Gukasyan, Vardan Sedrakyan ve Aram Arutünyan da Yüksek Seçim Kuruluna başvuruda bulunan isimler arasında. ABKHZY/ÖZ/YA