İslam Misyonu başkanı Pşihaçev Rusya’da faizsiz bankacılık istemiyor

Uluslararası İslam Misyonu Başkanı Şafig Pşihaçev, Rusya’da faizsiz bankacılığa ihtiyaç olmadığını açıkladı. Gazeteci Keverkova bu sözlere Pşihaçev’in kim olduğunu hatırlatarak tepki verdi.

Kommersant, en az iki faizsiz bankacılık kurumunun Rusya bankacılık sistemine katılmak için müzakerelerde bulunduğunu yazdı. Uluslararası İslam Misyonu Başkanı Şafig Pşihaçev, Rusya’da İslami bankacılığın yasal altyapısının kuruluyor olmasından duyduğu rahatsızlığı dile getirdi. Pşihaçev’e göre, Rusya müslümanları için İslami bankacılık ihtiyaç değil.

Gazeteci Nadejda Keverkova ise Aralık 2010’da öldürülen Kabardey-Balkar müftüsü Enes Pşihaçev’in kardeşi olan ve ağabeyi ile birlikte kendi grupları dışındaki müslümanlara karşı işlenen suçların ve şiddet ortamının oluşmasının önemli aktörlerden biri olarak görülen Şafig Pşihaçev’in sözlerine tepki gösterdi.

Keverkova, facebook hesabından yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: “Şafig Pşihaçev, Rusya müslümanlarının İslami bankacılığa ihtiyacı olmadığını söylemiş. Pşihaçev, Kabardey-Balkar Cumhuriyetinde polisin müslümanlara uygulanan sistematik baskı ve zulmün savunucusu ve kışkırtıcılarından biriydi. Önce, müslümanların cami inşaatı için topladığı paraları çaldılar, bunun hesabını soran herkesi de tehlikeli, ‘geleneksel olmayan’ müslümanlar olarak yaftaladılar. İşkenceler, camilere baskınlar, tehlikeli bir grubu tanımlayan ‘namaz kılanlar’ terimi… (Örneğin, çocuklar da dahil namaz kılanlar listesi) Tüm bunların kökeninde bu küçük aile ve sayın Şogenov [Eski İçişleri Bakanı Haçim Şogenov] bulunuyor”.