Putin’in ziyareti ertelendi

İstanbul/Ajans Kafkas – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 14-15 Ekim tarihlerinde Türkiye’ye yapması planlanan ziyaret Kasım ayına ertelendi.
Cihan Haber Ajansı’nın Rus kaynaklardan edindiği bilgiye göre ziyaret Putin’in talebi üzerine ertelendi. Putin 14-15 Ekim tarihlerinde iki ülke arasında ortak bakanlar kurulu gibi çalışan Üst Düzey İşbirliği Konseyi (ÜDİK) toplantısı için Türkiye’ye gelecekti.

Putin’in Türkiye ziyaretinde ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerin yanı sıra özellikle Suriye krizi ile ilgili konunun detaylı bir şekilde ele alınması bekleniyordu. Başbakan Erdoğan Temmuz ayında gerçekleştirdiği Moskova ziyaretinde Suriye lideri Beşşar Esed sonrası ile ilgili Putin’e bir teklifte bulunduklarını, kendilerinin de konuyu düşüneceklerini ifade etmişti.

Ziyarette Rusya’nın en büyük bankalarından Sberbank’ın 3,6 milyar dolara Denizbank’ı alımı ile ilgili de nihai anlaşma imzalanacaktı. Sberbank Başkanı German Gref’in de katılacağı 15 Ekim akşam yapılacak tören de Putin’in Kasım ayında gerçekleştireceği ziyarete ertelendi.

Putin’in ziyaretiyle birlikte, bir grup sivil toplum inisiyatifi tarafından organize edilen protesto eylemi de ertelendi. Bu Pazar Putin’in iktidarı döneminde Kafkasya’da işlenen insan hakları ihlallerini protesto etmek amacıyla Çerkes Hakları İnisiyatifi, Jineps, Kafkasevi ve Kafkasya Forumu, İstanbul’daki Rus Başkonsolosluğu önünde eylem ve basın açıklaması yapmaya hazırlanıyordu.