Kaffed ve DÇB heyeti Kokov’u Ziyaret Etti 

Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Yaşar Aslankaya ve beraberindeki DÇB Yönetim Kurulu üyeleri Kabardey-Balkar Devlet Başkanı Yuri Kokov’u ziyaret etti. 

 

Kaffed tarafından yapılan açıklamaya göre 29 Kasım’da gerçekleşen toplantıda, daha önce Cihan Candemir ve Cengiz Gül’e uygulanan Rusya’ya giriş yasağına Ankara Çerkes Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Erdoğan Boz'un da maruz kalması gündeme geldi. Bu tarz uygulamaların anavatan-diaspora ilişkilerine zarar vereceğini Kokov’a ileten heyet ayrıca diasporadan gelerek Kabardey-Balkar'da okuyan öğrencilerin problemleri, Suriyeli Çerkeslerin sorunları ve diasporadan gelerek Kabardey-Balkar’da ticaretle uğraşan iş adamlarının yaşadığı sıkıntıları gündeme getirdi.

 

Kendisine aktarılan bütün konular ile yakından ilgileneceğini vaat eden Yuri Kokov, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından 06 Aralık 2013 tarihinde Kabardey-Balkar Cumhuriyeti’nin başına atanmıştı.

 

Görüşme sonunda Kaffed'in önemli bir görev üstlendiğini de belirten Kokov başarılar diledi.

 

Yuri Kokov ile görüşen heyette, DÇB Yönetim Kurulu üyeleri Cihan Candemir ve Doğan Özden'in yanı sıra DÇB Başkanı Sohroko Hauti de hazır bulundu.

 

DÇB Başkanı Sohroko Hauti'nin basına verdiği demeçler ve DÇB'nin hazırladığı proje geçtiğimiz aylarda diasporada gündem olmuş ve Kaffed'e bağlı birçok dernek bu konuda bildiriler yayınlamıştı.  

Ajans Kafkas