Golan’daki Çerkesler köylerini terk etti

Şam/Ajans Kafkas – Suriye’nin Golan tepelerinde yer alan Çerkes köylerinin sakinleri kuşatma altındaki köylerini terk etti.

Bir el Acem adlı Çerkes köyü sakinlerinin kuşatma altındaki köylerini terk ettikleri ve yakınlarındaki Arap köyüne doğru gittikleri, Çerkes köyü Bereka’daki halkın ise kuşatma öncesinde köyü terk ettikleri kaydedildi.

8 Kasım’da Golan tepelerindeki Çerkes köylerinin bombardımana uğradığı açıklanmıştı. Bir el Acem sakinleri 9 Kasım gecesi sığınaklardan birinde bir araya geldi ve birkaç gündür çatışmaların devam ettiği, insanların hayatına mal olduğu çatışma bölgesini terk etti. Çatışmalarda ölen kişi sayısı hakkında net bir açıklama yok.

Bu kaçış öncesinde BM ve Kızıl Haç tarafından sivillerin Bir el Ajam’dan kurtarılmalarına yönelik operasyon, tahliye konvoyunun ateş altında kalmasına bağlı olarak başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Bir el Acem ve Bereka Suriye’nin Golan tepelerinde bulunuyor ve BM’nin 350. bildirisine göre, askerden arındırılmış bir bölge, ancak buna rağmen köyler ciddi bir saldırıya maruz kaldı. Tahliye, Suriye ordusu tarafından muhaliflerin yok edilmesine yönelik operasyon gerçekleştirildiği gerekçesiyle yasaklandı.

Beraka halkı Bir el Acem’deki komşularına kendi çabaları ile yardım etmek istedi, iki genç kurtarma çalışmasında öldü. Bölgeden ölen ve yaralananlar olmaya devam ettiği yönünde bilgiler geliyor.

Moskova’da RF dışişleri bakanlığı önünde 8 Kasım’dan beri her gün Suriyeli Çerkeslerin korunması için tek kişilik eylemler düzenleniyor. KU/ÖZ/YA