Türkiye Mezunları Çalıştayı Yapıldı

Türkiye’deki üniversitelerden mezun olan uluslararası öğrencilerin Türkiye ile kalıcı ve sürdürülebilir ilişkiler kurmasını sağlamak ve mevcut ilişkileri güçlendirmek amacıyla, kamu kurumları, üniversiteler, iş dünyası, sivil toplum kuruluşları ve mezunların katılımıyla Türkiye Mezunları Çalıştayı gerçekleştirildi.

YTB, Türkiye Mezunları Çalıştayı ile ilk olarak kamu kurum ve kuruluşlarını ve üniversiteleri buluşturdu. YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül çalıştayın açılış programında bir konuşma gerçekleştirdi. Kendisinin üniversite eğitimi aldığı yıllarda Türkçe’nin bir eğitim ve bilim dili olup olamayacağının tartışıldığını söyleyen Başkan Kudret Bülbül, o dönemde Türkçe’nin eğitim dili olmasına neredeyse imkansız gözüyle bakıldığını anlattı. Bugün gelinen noktada bu durumun hemen hemen ortadan kalktığını kaydeden Başkan Kudret Bülbül, 182 ülkeden gelen uluslararası öğrenciler Türkiye’de eğitim görmek istiyor; Türkiye’de ve Türkçe’de geleceklerini arıyorlar şeklinde konuştu.

Öğrenci-Kent ilişkisi

Öğrencilerin mezun olduktan sonra Türkiye ile kalıcı bağlar kurabilmesinin önemli olduğuna değinen Başkan Kudret Bülbül, “Öğrenci-Türkiye ilişkisi öğrenci-kampüs ilişkisinden çıkıp öğrenci-kent ilişkisine dönüşsün. O kentin ihtiyacı olan alanlarda daha fazla katkı verebilsin” dedi. Türkiye’yi daha iyi tanıyan Türkiye mezunlarının özel sektörle, STK’larla, üniversite ve kamu kurumlarıyla daha iyi iletişim kuracağının altını çizen Başkan Kudret Bülbül, bu sayede ticaretten turizme, eğitimden sosyal faaliyetlere kadar pek çok alanda ilişkilerin geliştirilebileceğini dile getirdi.

Kaynak: YTB