Sonbahara kadar Kuzey Osetya’yı Aguzarov yönetecek

10 yıldır Kuzey Osetya Devlet Başkanlığı koltuğunda oturan Taymuraz Mamsurov’un ikinci dönem görev süresinin dolmasının ardından, devlet başkanlığa vekalet edecek isim Tamerlan Aguzarov oldu. Aguzarov daha önce Duma Milletvekilliği ve Kuzey Osetya Yüksek Mahkeme Başkanlığı görevlerinde bulunmuştu.

Kuzey Osetya’da ve Kafkasya’nın diğer bölgelerinde Rusya Federasyonu genelinden farklı olarak devlet başkanları seçimle belirlenemiyor. Devlet Başkanının belirlenmesini için yerel parlamento sonbaharda üç aday belirleyecek ve bu adaylardan biri Rusya Devlet Başkanı Putin tarafından atanacak.

Yerel uzmanlar Aguzarov’un bu görevi uzun bir süre devam ettirebileceğine inanıyor. Tamerlan Aguzarov ile birlikte başkanlık için öne çıkan adaylardan bir diğeri ise Kuzey Osetya’nın Rusya Federasyon Konseyindeki temsilcisi, senatör Oleg Hatsayev.

Tamerlan Aguzarov 14 Haziran 1963’de doğdu. Kuzey Osetya Devlet Üniversitesi’ni 1987’de bitirdi. Hukuk doktorası yaptı. 12 yıl boyunca Aguzarov Kuzey Osetya Yüksek Mahkemesi başkanlığını sürdürdü. Bu göreve Rusya eski Devlet Başkanı Boris Yeltsin tarafından 1999’da atanmıştı.