Oxford Akademi Birliği’nde Adıgeyli profesör

Amman’da gerçekleştirilen uluslararası bilim konferasında, Adıgey Devlet Üniversitesi Rektörü Raşid Hunagov’un Oxford Akademi Birliği’ne girmesi önerildi.

Amman’daki konferansta, Uluslararası Sokrates Komitesi Başkanı, Avrupa İş Birliği Başkanı ve Oxford Üniversitesi profesörü olan John Netting’in talimatıyla Adıgey Devlet Ünivesitesi Rektörü Hunagov’a törenle rozet ve mühür verildi.

Adıgey Devlet Üniversitesi Sokrates komitesi, Hunagov’u, kalkınma dinamikleri konusunda uzun süren araştırmaları ve başarılı sonuçları sebebiyle Avrupa Rektörler Kulübü için tavsiye etti. Komite, üniversiteyi dünya standartlarında hizmet verdiğini gösteren “EBA Quality Standart” statüsü için, rektörü Hunagov’u ise Oxford Akademi Birliği için tavsiye etti.

Adigea Today’in verdiği bilgilere göre, 2015’de Adıgey Devlet Üniversitesi 75. kuruluş yıldönümünü kutladı. Eylül ayında, üniversiteler arası uluslararası sıralamalarını yapan ajans olan ARES, Adıgey Devlet Üniversitesi’ni değerlendirdi ve Avrupa eğitim standartlarına uygun olduğunu kabul etti. 2015’de Adıgey Devlet Üniversitesinin 12 fakülte ve 2 enstitüsüne yaklaşık bin yeni öğrenci girdi.