Nalçik polisi “Sürgün Anıtı”na yapılan saldırı için dava açmayı reddetti

Nalçik polisi, Kafkasya Sürgün Anıtı’na kimliği belirsiz kişilerce yazılan hakaretamiz ifadelerin kolayca silindiğini ve dava açmak için herhangi bir gerekçe olmadığını açıkladı.

Nalçik’teki, bulunan Sürgün Anıtı 24 Mart tarihinde kimliği belirsiz kişiler tarafından saldırıya uğramış, üzerine Çerkesler hakkında hakaretamiz ifadeler yazılmıştı. Çerkes aktivistler, savcılığa, suçluların bulunması ve cezalandırılması talebiyle başvuruda bulunmuştu. Savcılık da dilekçe emniyete göndermişti.

Aktivist Astemiz Şebzuhov, emniyetin, gönderilen dilekçe ile ilgili yanıtını “Jivoy Journal”daki köşesinden yayımladı. Şebzuhov, köşesinden yaptığı açıklamada, “Cevap benim şahsıma gönderilmişse de aslında tüm Çerkesleri ilgilendirmektedir. Nalçik’teki ‘Pse Jıg’ (Hayat Ağacı) anıtına yapılan saygısızlıkla ilgili yaptığımız başvuruya gelen cevabı halkımıza göstermek boynumuzun borcudur” dedi.

Emniyetten gelen yanıtta, anıta hakaret içeren ifadeler yazan kişilerin eylemlerinin vandalizm ve mülkiyete zarar verme suçları kapsamına girmediği ifade edildi. Yanıt dilekçesine, soruşturma başlatılmasının reddiyle ilgili dört sayfa karar eklendi. Bu sayfalarda, polisin Astemir Şebzuhov, arkadaşı Murat Nırov ve anıtın bulunduğu bölgede kapıcı olarak çalışan Anisat Muzarbekova ile yaptığı konuşmalar yer alıyor.

Yanıtta, önemsiz veya kolayca silinen yazıların vandalizm maddesinden dava açılması için temel olamayacağı belirtiliyor.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, kararda, “Küfür içermeyen bu ifadelerin Şebzuhov tarafından silinebildiği ve anıta herhangi bir zarar verilmediği tespit edildi” denildi.