Nalçik hapishanesinde toplu intihar girişimi

Nalçik hapishanesinde yatan mahkumlarının yakınları, mahkumlara toplu bir şekilde şiddet uygulandığını açıkladı.

Mahkum yakınlarının açıklamasına göre, Nalçik 1 nolu hapishanesindeki 24 mahkum toplu intihar girişiminde bulundu. Yine bu hapishaneden bir başka mahkum da Çegemski ilçe mahkemesindeki duruşmada damarlarını kesti. Federal Ceza İnfaz Kurumu İdaresi, toplu intihar girişimini ve mahkumlara şiddet uygulandığı iddiasını yalanladı.

Mahkum yakınlarının Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamaya göre, Nalçik hapishanesinde uygulanan şiddet sebebiyle mahkumlar açlık grevine başladı. Fakat bu eylemler dikkate alınmadı. Ailelerin ifadesine göre, 10 Nisan gecesinde de yaklaşık 30 mahkum bileklerini kesti.

Mahkum Ruslan Jugov’un yakınlarının verdiği bilgilere göre, Jugov, hapishane bahçesinde gezerken defalarca dayak yedi. Mahkum İslam Şeşev’in yakınları ise, Şeşev’in hapishanede yediği dayaklar yüzünden omurgasının zarar gördüğünü iddia etti.

Mahkum Oleg Mishojev’in yakınlarının iddiasına göre, Mishojev tıraş olmayı reddettiği için 40 günden fazla bir süre hücre hapsinde tutuldu.

Mahkum yakınlarından biri, “Mahkumlar çeşitli bahanelerle cezalandırıldı. Örneğin kendisini iyi hissetmediği için dışarı çıkmak istemediğinden veya tıraş olmayı reddettiğinden. Mahkumlardan biri de, güya kameranın görüşünü kapattığı için cezalandırıldı” dedi.

Mahkumlardan biri olan Anzor Kodzokov, 10 Nisan’da Çegemski ilçe mahkemesindeki duruşmada damarlarını keserek intihar girişiminde bulundu. Kodzokov’un bir yakınının ifadesine göre, yaşanan olaydan sonra mahkemeye ambulans çağrıldı ve acil yardımda bulunuldu. Kodzokov’un yakını, mahkumun intihar girişiminin sebebinin, zorla tıraş edilmesi ve bu esnada dövülmesini protesto etmek olduğunu ifade etti.

Mahkum yakınları Kabardey-Balkar insan hakları yetkilisine yazılı bir başvuruda bulundu.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, mahkum yakınları, mahkumlara şiddet uygulayan çalışanların cezalandırılmasını istedi.