Nalçik ve Moskova arasında eğitim anlaşması

Moskova Devlet Diplomasi Enstitüsü (MGİMO) ve Kabardey-Balkar Devlet Üniversitesi (KBGU) temsilcileri 5 Şubat’ta Kabardey-Balkar Cumhuriyeti başkenti Nalçik’te işbirliği anlaşması imzaladı.

KBGU basın sözcülüğünden yapılan açıklamaya göre, imzalanan anlaşma, eğitim, bilim ve kültür alanlarında yapılacak programlarda yardımlaşmayı içeriyor.

KBGU ve MGİMO’nun işbirliği fikri yapılan yuvarlak masa toplantısında görüşüldü. KBGU yönetimi kendi üniversitelerinde yaz ve kış kampları organize edilmesi önerisinde bulundu. Moskovalı misafirler de bu fikri destekledi ve en yakın zamanda detayları görüşme sözü verdi. Ayrıca gönüllülük, spor, bilim ve dil alanlarında da öneriler müzakere edildi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Devlet Diplomasi Enstitüsü Eğitim Çalışmaları ve Gençlik Politikaları İdaresi başkanı Stanislav Surovtsev, “Bizler, sadece ifade edilen yönlerde değil, KBGU öğrencilerinin ilgisini çeken her konuda beraber çalışmaya hazırız” dedi.

KBGU Rektörü Yuri Altudov da, Moskovalı misafirlere üniversiteleri ve yabancı eğitim kurumları ile ilişkilerini anlattı ve öğrenci kulüplerinin gelişimi üzerinde önemle durdu.

SK-News’in verdiği bilgilere göre, Rektör Altudov imzalanan anlaşmadan dolayı memnuniyetini dile getirdi ve bu anlaşmanın iki kurum arasındaki büyük dostluğun başlangıcı olmasını umut ettiğini ifade etti.