Moskova’daki eylemde Karaçay-Çerkes’de referandum istendi

Karaçay-Çerkes’de başkanlık seçimlerinin tekrar halk tarafından yapılması için Moskova’da ve Çerkesk’te eylemler düzenlendi.

Eylemleri düzenleyenlerin verdiği bilgilere göre, Moskova’daki eyleme katılanlar yaklaşık 100 kişiydi. Çerkesk’te ise tek kişilik eylemler yapıldı.

Mart 2016’da Karaçay-Çerkes Başkanı Raşid Temrezov’un görev süresi sonra eriyor.

29 Ocak’ta Karaçay-Çerkes Seçim Kuruluna bir dilekçe gönderen “Rusya Komünist Partisi” üyeleri, 2013’de alınan ve Karaçay-Çerkes başkanının halk tarafından seçimini iptal eden kararın yanlış olduğunu ve halk seçimlerinin yeniden getirilmesi konusunda referandum yapılması gerektiğini söylüyor.

Eylem organizatörlerinin ifadesine göre, Moskova’daki eylem Rusya Devlet Başkanlığı bünyesindeki Karaçay-Çerkes temsilciliğinin yanında yapıldı ve Rusya Komünist Partisi tarafından organize edildi.

Eylemi organize edenlerin ifadesine göre, Moskova’daki eyleme katılanların sayısı 100 kişi oldu. Eylem 11 Şubat’ta 13:00’da başladı, 15:00’a kadar devam etti. Eylem, Moskova merkez bölge idaresinin izni ile gerçekleşti.

Karaçay-Çerkes Yüksek Seçim Kurulu , referandum talebimizi inceleyecek diyen Karaçay-Çerkes “Rusya Komünistleri” lideri Eduard Marşankulov, “Seçim Kurulu, referandum talebimizi göstermelik sebeplerle reddetmeye çalışacaktır” açıklamasında bulundu.

Rusya devlet başkanlığı bünyesindeki Karaçay-Çerkes temsilciliği Moskova’da eylem yapıldığını doğruladı. Temsilcilikten bir isim, “Eyleme yaklaşık 20 kişi katıldı. Bu insanlar Karaçay-Çerkesli değiller ve kim oldukları ve ne için eylem yaptıklarını sorduğumuzda hiçbir şey izah etmediler” açıklamasında bulundu.

Çerkesk’te de tek kişilik bir eylem yapıldığı ve başkanlık seçimlerinin geri getirilmesi talebinde bulunduğu da kaydediliyor.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, RF Cumhuriyetlerine, bölge başkanlığı halk seçimlerinin iptal hakkını tanıyan kanun Rusya devlet başkanı tarafından 2 Nisan 2013’de imzalandı. Kanunun imzalanmasının ardından Çeçenya dışında tüm Kafkasya cumhuriyetlerinde başkanlık seçimleri iptal edildi.