Medvedev İnguşetya’yı uyardı

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, İnguşetya kalkınma programı ve 112 acil servis sisteminin kurulmasında yaşanan aksaklıkları eleştirdi.

Hükümet toplantısında konuşan Medvedev, “Tatmin etmeyen durumdan söz edecek olursak iki federal hedef programını hatırlatırım; bunlardan biri 112 numarasıyla ulaşılacak olan acil servis çağrı hizmetinin kurulması, diğeri İnguşetya Cumhuriyetinin sosyo-ekonomik kalkınmasıdır” dedi.

Medvedev bu iki programın hayata geçirilmesinin hızlandırılması için ek önlemler alınmasını istedi.

Başbakan Medvedev, Rusya’da 44 federal hedef program ile bir alt program kabul edildiğini hatırlattı. Galgayche haber ajansının verdiği bilgilere göre, bu programların gerçekleşmesi için bu yıl yaklaşık 1 trilyon ruble ayrılacak.

Medvedev, “Bu, büyük bir para. Hele de bu denli bütçe kısıtlamaları yapıldığı bir dönemi gözönünde bulundurursak.” ifadesinde bulundu. Medvedev ekonomik kalkınma bakanlığının değerlendirmelerini de sundu ve buna göre, belirlenen hedef programların yarısının etkin şekilde çalışan programlar olarak, 22’sinin tatmin edici, 2’sinin ise tatmin edici olmayan programlar olarak adlandırılabileceğini ifade etti.

Medvedev, federal yatırım programları için bu yıl 1 trilyon rubleden fazla ödenek ayrılmasının planlandığını, bu para ile yaklaşık 1800 yerin inşası veya modernizasyonunun yürütülmesi gerektiğini belirtti.

Programa göre, 600’den fazla yerin sene sonuna kadar hizmete açılması gerekiyor. Medvedev’in ifadesine göre, programların yerine getirilmesi konusunda bazı parametrelerde geçen yıla göre iyileşmeler var, ancak imzalanan sözleşme ve hizmete açılan yerlerin sayısında bir gerileme görülüyor.

İnguşetya Devlet Başkanı Yunusbek Yevkurov da hükümet toplantısında, Rusya Başbakanı’nın uyarılarının ardından İnguşetya kalkınma federal hedef programının tüm gücüyle çalışacağını umduğunu ifade etti. Ayrıca bu konudaki sıkıntılar dolayısıyla RF Başbakanı’na kendilerinin başvuruda bulunduklarını hatırlattı.