Kuzey Osetya’da Kur’an tilaveti yarışması

Kuzey Osetya’da yapılan üçüncü erkekler arası Kur’an tilaveti yarışması organizatörleri, bu sene yarışma şartlarının zorlaştığını açıkladı. Yarışmanın sonucunda üç kişi kazandı.

Erkekler arasında düzenlenen Kur’an tilaveti yarışması, 7 Ocak’ta, Vladikavkaz’daki Sünni camiinde yapıldı.

Kuzey Osetya Müftüsü Hacimurat Gatsalov, “Yarışmaya isteyen herkes katılabildi ve şartların zorlaştırılmış olmasına rağmen kazanmak için katılanların sayısı azalmadı” açıklamasında bulundu.

Bu seneki yarışmada, önceki senelerden yarışmacıların da bulunduğunu söyleyen Gatsalov, “Önceki yarışmalarda katılımcılar sadece Kur’an okurken, bu sene şartları zorlaştırdık. Yarışmacılar, Kur’anın otuzda birini ezbere bilmek zorundaydı. Bunun dışında komisyon okuma kalitesini de değerlendirdi” dedi.

Yarışmaya katılanların tilavetleri, imamlar ve din adamlarının da dahil olduğu komisyon tarafından değerlendirildi.

Jüri üyeleri yarışmanın sonucundan memnun kaldılar ve katılımcıların sureleri ezbere okuma konusunda iyi sonuçlar sergilediklerini kaydettiler.

Sünni camii imamı ve yarışma başkanı Batraz Arşiyev de yaptığı açıklamada, “Katılımcıların Kur’an bilgisi oldukça iyi bir düzeyde” dedi.

Kuzey Osetya’da düzenlenen üçüncü Kur’an tilaveti yarışmasında, birinciliği 18 yaşındaki Artur Boliyev, ikinciliği 30 yaşındaki Alihan Abrekov ve üçüncülüğü 25 yaşındaki Timur Zaseyev aldı.

Yarışmanın kazananlarına ödül olarak tablet, saat ve üç ciltli Rusça Kur’an tefsiri verildi. Diğer katılımcılara da teşvik ödülleri verildi.

Şubat 2016’da Pyatigorsk’ta bölgeler arası Kur’an tilaveti yarışması düzenlenecek ve Kuzey Osetya da bu yarışmaya katılacak.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, birinci Kur’an tilaveti yarışması 11 Kasım 2014’de Karaçay-Çerkes’de yapıldı ve 43 kişi katıldı, beş kişi kazandı. İkinci Kur’an okuma yarışması Aralık 2015’de Karaçay-Çerkes’de yapıldı, 42 kişi katıldı ve yedi kişi kazandı.