Kuzey Osetya’da Gürcü dans gösterisi protestosu

Güney Osetyalılar 25 Mart’ta Vladikavkaz’da yapılan Gürcü dans ekipleri gösterisi öncesinde hoşnutsuzluklarını ifade etti. Kuzey Osetya’da bazı kuruluşlar ülke yönetimine bu gösterilerin iptalini sağlamaya çağırdı. Kuzey Osetya Parlamento Başkan Yardımcısı Stanislav Kesayev ise toplumu, kültürel etkinliği siyasileştirmemeye çağırdı.

Gösterinin düzenleneceği Kuzey Osetya Devlet Üniversitesi, “Rustavi” ve “Bani Gürcü” ekiplerinin gösterisinin ticari bir faaliyet olduğunu açıkladı.

Kuzey Osetya Kültür Bakanlığı da, kurum olarak ülkeye Gürcü ekiplerini davet etmedikleri açıkladı ve düzenlenen gösterinin ticari bir gösteri olduğu doğruladı.

Kültür bakanlığı temsilcisi, “Kültür Bakanlığı Gürcü ekibinin Vladikavkaz’da konser vermesi için davetiye göndermedi. Bu büyük ihtimalle özel bir davet. Konser, üniversitenin salonunda yapılıyor, bunun bizimle ilgisi yok. Orada sürekli bazı ticari konserleri düzenleniyor” açıklamasında bulundu.

Kuzey Osetya Devlet Üniversitesi Sanat Fakültesi Dekanı Eduard Galazov, “Rustavi” gösterisinin organizatörlerinin Stavropol’de olduğunu, “Bani” grubunu Vladikavkaz’a yerel Gürcü kültür topluluğunun davet ettiğini açıkladı.

Gürcü ekibin Vladikavkaz’daki gösterisi, Güney Osetya toplumunda da tepkiye neden oldu.

Güney Osetya parlamentosu milli politika, kültür, din, eğitim, bilim ve medya komitesi başkanı Yuri Gabarayev, Gürcü grupların Kuzey Osetya Devlet Üniversitesi sahnesine çıkmasının Osetlere saygısızlık oduğunu söyledi.

Kuzey Osetya vatandaşlarına, Güney Osetya toplumunun Vladikavkaz’daki Gürcü gösterisine tepkisini anlayışla karşılamaları çağrısında bulunan Güney Osetya Devlet Başkanı Leonid Tibilov, Gürcü sanatçıların gösterisinin Kuzey ve Güney Osetleri arasındaki ilişkilerde gerginlik sebebi olmaması gerektiğini ifade etti.

Gerçekleşen konser öncesinde yaklaşık 50 genç, Kuzey Osetya Devlet Üniversitesi Konser Salonu önünde protesto yaptı ve konserin iptalini istedi.

Toplanan gruptaki Aleksandr Bagayev, “Buraya pankartlarla gelmedik, hiç bir şey yapmıyoruz. Bizler hoşnutsuzluğumuzu ifade etmek için toplandık. Bu gösteri, Oset halkına karşı provokasyondur!’ şeklinde düşüncesini ifade etti.

Konser girişi polisler tarafından kontrol altında tutuldu, yaklaşık 40 polis görev yaptı. Konser salonunun yüzde 80’inin dolduğu kaydedildi.

“Region15” anketine katılanların yarısından fazlası “Rustavi”nin Vladikavkaz’daki konserinin iptalini destekledi. Sitede yayınlanan anket sonucuna göre, katılımcıların yüzde 51,3’ü konserin yapılmasının yersiz olduğunu düşünüyor. Yüzde 48,7’si ise kültürün politikaya karıştırılmaması gerektiğini düşünüyor.


Yorumlar