Kislovodsk imamı Bayçorov serbest bırakıldı

Stavropol Kray mahkemesinin kararı ile önceki gün serbest kalan Kislovodsk imamı Kurman Ali Bayçorov hapisten çıktı.

Bayçorov, mahkeme kararı hapishaneye ulaştıktan sonra serbest bırakıldı.

Ocak 2015’de Bayçorov uyuşturucu suçundan 3,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Bayçorov, hakkındaki suçlamayı reddetti ve uyuşturucunun birileri tarafından yerleştirildiğini açıkladı. Bayçorov’un taraftarları imama verilen cezanın, onun Kislovodsk’taki cami inşaatı ile ilgili yaklaşımına bağladılar. 15 Şubat 2016’da Stavropol Kray mahkemesi şikayet üzerine önceki verilen hükmü iptal etti ve davayı yeniden görüşülmek üzere bir üst mahkemeye gönderdi. İmam, ülkeyi terk etmemek şartıyla serbest bırakıldı.

Bayçorov, 6 Nolu cezaevinden (Dıdımkin köyü) 16 Şubat tarihinde, saat 16:00’da çıktı. Onu akrabaları ve avukatları karşıladı. İmamın avukatı Taylan Ebzeyev, “Kurman Ali’yi eve götüreceğiz, kendisini çok iyi hissediyor, ailesiyle görüşmek için sabırsızlanıyor” dedi.

Bayçorov da, temyiz mahkemesinin kararından memnun olduğunu, bundan sonra da tümüyle aklanmak için mücadelesine devam edeceğini söyledi.

İmam Bayçorov, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Mücadelemde beni destekleyen, bana inanan ve dua eden herkese teşekkür ediyorum. Allah hepinizi mükafatlandırsın” dedi ve önümüzdeki günleri sadece ailesi ile geçirmeyi düşündüğünü kaydetti.