Kırımoğlu: “Kırım’da durdurulamayan Rusya Akdeniz’e indi”

Rusya’nın Suriye’ye asker gönderme kararı açıklanınca, Kırım Tatarları lideri Musatafa Abdülcemil Kırımoğlu, facebook sayfasında paylaştığı mesajında ”Yılanın kafası zamanında ezilmedi” dedi.

Mustafa Kırımoğlu’nun, Euronews’in “İstanbul boğazlarında Rus gemileri” başlığıyla verdiği haberi paylaşarak yazdığı metin şöyle:

“Kırım’ın Rusya tarafından işgaline gerekli ehemmiyeti göstermeyenler, Türk boğazlarında Rus gemilerini izleyebilir! Kırım’ın işgalinden sonra Güney Kıbrıs’ta Rus üssü açıldı, Mısır’ın limanları Rus gemilerine açıldı. Suriye Rus ordusunu topraklarına davet etti. Yılanın başını Kırım’ı işgal ederken ezmeyenler, Akdeniz’de siyasi ve askeri üstünlüğü kaybetmek üzere!”

Rusya’nın Kırım ilhakını protesto eden Kırım Tatar lideri ve Ukrayna’da yaşayan Kırım Tatarları, Kırım’ın ilhakını protesto için sivil protestolar düzenliyor ve Ukrayna’dan Kırıma giden otoyolları ve demir yollarını kapatarak, bölgeye otobüs ile ticari taksi harici hiç bir araç sokmuyorlar. Kırım Tatarlarının protestosuna, Ukrayna milliyetçi hareketi olan ”Sağ sektör” de katılıyor.