Karaçay-Çerkes’de Kur’an tilaveti yarışması

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nin tüm bölgelerinden 42 kişi İkinci Kur’an Tilaveti Yarışmasına katıldı.

Yarışma, 13 Aralık’ta, başkent Çerkesk’teki tiyatroda gerçekleşti. Yarışma Karaçay-Çerkes Din İdaresi tarafından organize edildi.

Yarışmanın başında bir konuşma yapan Kuzey Kafkasya Müslümanları Koordinasyon Merkezi Başkanı, Karaçay-Çerkes Din idaresi Başkanı İsmail Berdiyev, “Kur’an tilaveti yarışması en asil yarışmadır. Kur’an sadece okumak için gönderilmedi, inananlar bir rehber olarak gönderildi. Eğer biz, Kur’an’ın çizdiği yolda gidersek, yanılmayız ve hataya düşmeyiz” dedi. Berdiyev’in ifadesine göre, Kur’an’ı öğrenenlerin sayısı ne kadar artarsa, doğru yolda giden insanların sayısı da o kadar artacaktır.

Karaçay-Çerkes Milli İşler, Kitle İletişim ve Basın İşleri Bakanı Yevgeni Kratov da, yaptığı konuşmada, “Kur’an tilaveti yarışması mükemmel bir yarışma, çünkü burada kaybeden olmaz” ifadesinde bulundu. Bakan Kratov, “Bu yarışmada kaybeden olmaz. Burada sadece kazananlar var. Çünkü temiz olanı istemek, onu anlamaya çalışmak, hepimizi daha iyi insanlar yapıyor. Organizatörlere çok teşekkür ediyoruz, katılımcılara başarılar diliyoruz” dedi.

Yarışmanın kazananları, oluşturulan altı yaş kategorisi üzerinden belirlendi. 15 yaşından küçükler arasında en iyi Kur’an okuyanlar olarak İlyas Tambiyev ile Abdullah Tambiyev, 15-40 yaş arasındakilerde Zaur Salpagarov, 40-60 yaş grubunda Alhaz Temrezov birinci oldu. 60 yaş ve üzeri grupta birinciliği Husin Gutyakulov aldı. İslami eğitim kurumu öğrencileri ve hafızlar arasındaki yarışmada ise en iyiler Mehram Şadimov ile Muhammed Albotov oldu.

Yarışmanın sonunda kazananlara para ödülü, madalya, diploma ve birçok hediye takdim edildi. Yarışmanın en büyük ödülü olan hacca gitme ödülü, Muhammed Albotov’a verildi.

Hac ödülünü kazanan Muhammed Albotov, “Kur’an tilaveti yarışmasının yapılması çok güzel. Müslümanları, Kur’an’ı öğrenmeye teşvik ediyor. Yarışma bunun için bir motivasyon oluyor” dedi.

Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, Karaçay-Çerkes’de Birinci Kur’an Tilaveti yarışması 11 Kasım 2014’de yapılmıştı. Yarışmaya 43 kişi katılmış ve beş kişi hac ziyareti ödülü kazanmıştı.