Kafkasyalı STK’ları bilgisayar programı birleştirecek

“Dobrofon” Kafkasya’daki STK’ların koordineli çalışmasına yardım edecek bir bilgisayar programı olarak tasarlandı. Geliştiricilerinin verdiği bilgilere göre, “Dobrofon” programı, Kafkasya’daki vakıfların arasında koordineli bir şekilde çalışmaya, vatandaşların başvuru istatistiğini takip etmeye ve yardım yapılma sürecinde tam bir kontrol sağlamaya yardımcı olacak. “Dobrofon” programı şu anda İnguşetya’daki vakıflartarafından deneniyor.

“Dobrofon” programı Dağıstan yardım derneği “Nadejda” ve programcı Nazim Kuşiyev tarafından hazırlandı. Programı hazırlayanlar, program vesilesiyle, “Bölgedeki tüm ihtiyaç sahiplerinden oluşan bir veri bankası kurulacağını” ifade ediyor.

“Nadejda” Derneği Başkanı Timur Gacijarayev, 2 Mart’ta yaptığı açıklamada, “Dobrofon” programının “yardım derneklerinin etkinliğinin arttırılması” ve “çalışmalarına tam bir şeffaflık kazandırılması amacıyla” oluşturulduğunu belirtti.

Gacijarayev, “Bizim program yazılımımız benzersiz ve Rusya’da örneği yok. Sistemimizde altı modül var. Bu modüllerde, yardım edilen vatandaş ve yapılan yardım ile ilgili bilgileri bulmak mümkün. Aynı zamanda sistem verilerinde tüm para akışı, giderler ve kalan miktar bilgileri yer alacak” dedi.

“Dobrofon” programı, altı bölümden oluşacak; “Muhasebe Sistemi”, “Mobil Uygulama”, “IP-Telefon”, “Otomatik Süreç”, “Önemli göstergeler analizi” ve “Site”.

“Dobrofon”, şu anda İnguşetya yardım dernekleri tarafından test ediliyor diyen İnguşetya yardım derneği “Teşam” Başkanı Hasan Nalgiyev, yaptığı açıklamada, “15-19 Şubat’ta, İnguşetya’da, ‘Dobrofon’ tanıtımı ile ilgili seminer düzenlendi. Seminer, Nadejda ve Teşam dernekleri tarafından organize edildi. Seminere Karaçay-Çerkes (Merhamet Bölgesi), Çeçenya (Hayır) ve Dağıstan (Nadejda) dernek temsilcileri katıldı” dedi.

Nalgiyev, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Program, İnguşetya’da 21 Şubat’tan beri test ediliyor. Sistemde eksiklikler olabilir, bunları gidereceğiz. Ama genel olarak program eylemlerimizi koordine etmeye, ortak hareket etmeye ve yardımların adil şekilde dağıtılmasına yardımcı olacak” dedi.